Polisin Heimlich manevrası 3 yaşındaki çocuğun hayatını kurtardı

Elbistan’da nefes borusuna şeker kaçan 3 yaşındaki çocuğun hayatı, polis memurunun yaptığı Heimlich manevrası ile kurtuldu.

Polisin Heimlich manevrası 3 yaşındaki çocuğun hayatını kurtardı
Polisin Heimlich manevrası 3 yaşındaki çocuğun hayatını kurtardı
+1
Video için play'e tıklayın

Olay, Hoca Ahmet Yesevi Caddesi’nde meydana geldi. Cadde üzerindeki bir markete gelen 3 çocuk, alışveriş yaptı. 3 yaşındaki kız çocuğunun ağzına attığı şeker, soluk borusuna kaçtı. Ekinözü İlçe Emniyet Amirliği’nde görevli polis memuru Fatih Gök, mesaisine gitmek üzere Elbistan’daki evinin önünde araç beklediği sırada 3 yaşındaki bir kız çocuğunun nefes alamadığını fark etti. Hemen araçların arasında duran çocuğa müdahale eden Gök, Heimlich manevrası ile küçük kızın boğazında kalan şekeri çıkararak nefes almasını sağladı. Yaklaşık 10 saniye süren müdahalesi ile çocuğu yeniden hayata bağlayan Gök, küçük kızın nefesinin düzeldiğinden emin olana kadar çocuğu kucağından bırakmadı. Polis amcasının müdahalesi ile kurtulan çocuk ise, daha sonra arkadaşlarının yanına gitti.

3 yaşındaki çocuğun saniyeler içerisinde Heimlich manevrasıyla tekrar yaşama tutulma anı anbean güvenlik kamerasına yansıdı.

 

Heimlich manevrası nedir?

 

Heimlich manevrası için hastaya arkadan kollar dolanır, kişinin karın bölgesinde göğüs kemiğinin bittiği yer ile göbek deliğinin orta kısmına bir el yatay bir yumruk yapılarak koyulur. Diğer el ile ise yumruk kavranır. Hasta yere paralel şekilde eğik halde iken 5 kez, yumruk arkaya ve öne çevrilerek manevra yapılır.

09 Eki 2023 - 15:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel