Kayabaşı: “Çiftçinin alın teri özelleştirme adı altında peşkeş çekiliyor”

Yeniden Refah Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sabahattin Kayabaşı, Türkşeker’in açıkladığı pancar fiyatıyla ilgili, “Çiftimizin yıl umudu alın teri özelleştirme çatısı altında birilerine peşkeş çekiliyor” dedi.

Başkan Kayabaşı, Türkşeker’in alım fiyatını ton başına 1855 lira olarak açıklamasını sert bir dille eleştirdi.

AK Parti hükümetine çağrıda bulunan Yeniden Refah Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sabahattin Kayabaşı, “AKP’nin yerli ve milli söylemleri var ama uygulama yok” diye konuştu.

Açıklanan fiyatın, çiftçinin emeğinin çalınması anlamına geldiğini savunan Başkan Kayabaşı, “Çiftimizin yıl umudu alın teri özelleştirme çatısı altında birilerine peşkeş çekiliyor. Girdi maliyetlerinin yüksek olması mazotun işçiliğin ve hayat pahalılığı göz önünde bulundurulduğunda çiftçiden pancarı bedavaya alıp katı katına tekrar vatandaşa şeker satmak yolsuzluktur emek hırsızlığına ‘hayır’ diyoruz ve hükümete bu konuya el atması hususunda yeniden refah partisi olarak uyarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplumun tüm kesimlerinin bu konuda harekete geçmesini isteyen Başkan Kayabaşı, “Çiftçi ne yapsın? Tarlası boş mu kalsın, üretimi mi bıraksın?’ sorularını yönelterek, “Biz çiftçilerimizin de bu konuda sessiz kalmaması gerektiğini ve hakkını savunmasını istiyoruz bütün siyasi partilerin ve oda başkanlarının bu konuya değinmesi çağrısında bulunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Diğer ülkelerin yüksek şeker üretimine işaret eden Başkan Kayabaşı, “Fransa kendi tüketiminin 5 katı şeker üretimi yapıyor bizim komşularımıza satıyor biz ise dışarıdan tatlandırıcı ithalatı yapıyoruz. Hükümetten yerli ve milli sloganları değil milletin refah seviyesini artıracak adımlar atılmasını bekliyoruz” cümleleriyle açıklamasını tamamladı.

09 Eki 2023 - 14:33 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel