Türk Kızılay Elbistan Şubesi, yaraları sarmaya devam ediyor

Türk Kızılay Elbistan Şubesi, asrın felaketinin ardından başlattığı yardım ve destek çalışmalarını, depremin 8.ayında da sürdürüyor.

Türk Kızılay Elbistan Şubesi, yaraları sarmaya devam ediyor
Türk Kızılay Elbistan Şubesi, yaraları sarmaya devam ediyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat'ta ekip başkanlığı olarak kurulan daha sonrasında Mayıs ayında şube olarak çalışmalarına devam eden Türk Kızılay Elbistan Şubesi, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi'nde kurduğu merkez ve aşevi ile haftanın 6 günü 2 öğün olmak üzere günlük 2 bin 500 kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirirken, şubeye başvuran vatandaşlara da gıda ve hijyen kolisi dağıtımına kesintisiz devam ediyor.

 

Türk Kızılay depremzede öğrencilerin yanında

 

Bir yandan da eğitimle ilgili öğrencileri desteklemeyi görev edinen Türk Kızılay, Elbistan Dersliğini kurdu. Kurulumu yeni tamamlanan ve hemen faaliyete geçirilen Türk Kızılay Elbistan Dersliği ile 100 öğrenciye, profesyonel öğretmenler eşliğinde sınava hazırlık dersleri veriliyor. Tamamen ücretsiz olan bu proje ile depremden etkilenen öğrencileri üniversite sınavına hazırlayıp, hayallerini kurdukları üniversiteyi kazanmalarında yardımcı olunuyor.

 

Göksun, Nurhak, Ekinözü’nde de faaliyetler sürüyor

 

Türk Kızılay Elbistan Şubesi, depremden etkilenen yakın ilçelere de yardım eli uzatmayı ihmal etmiyor. Göksun, Nurhak ve Ekinözü'nde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşıp yardım ediliyor. İlçe Kaymakamları ile koordineli bir şekilde vatandaşlara ulaşıp gerekli ihtiyaçlarını karşılayarak 3 ilçeye de destek olmaya devam ediliyor.

Türk Kızılay Elbistan Şube Başkanı Mustafa Akan, süren yardım çalışmalarıyla ilgili, “Depremin ilk gününden itibaren Elbistan genelinde toplam 10 milyon kişilik 3 öğün beslenme desteği, 156 bin litre su dağıtımı, 225 bin tane ikramlık dağıtımı, 219 bin kumanya dağıtımı yaptık. 12 bin kişiye de psikososyal destek hizmeti verdik. Tüm bu çalışmalarımızla Elbistan’ımızdaki yaraları sarmaya devam ediyoruz” dedi.

Elbistan’ın 93 mahallesine de yardım eli uzatmaya çalıştıklarını dile getiren Akan, Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit etmek için önce form doldurup daha sonra inceleme yaptıklarını ve bunu yaparken de hiçbir vatandaşa ayrıcalık tanınmadığını söyledi.

Akan, şuan için 8 personel, 11 TYP destek personeli ve 63 gönüllü ile gerekli durumlarda pazar günü de dahil olmak üzere Elbistan'daki umutları yeniden yeşertmek için çalıştıklarının altını çizdi.

08 Eki 2023 - 13:35 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel