Türkiye’nin en iyi elmasının yetiştiği Çardak’ta hasat başladı

Türkiye’nin en lezzetli ve dayanıklı elmalarının yetiştiği Göksun ilçesine bağlı Çardak Mahallesi’nde hasat umutlu başladı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Göksun ilçesine bağlı Çardak Mahallesi’nde iklimin de etkisiyle Türkiye’nin en dayanıklı ve lezzetli elmaları yetişiyor. Anavatanı gibi görülen bölgede yetişen elma, pazarlarda ve marketlerde Çardak elması adıyla tüketiciye sunuluyor. Büyük bölümü ihraç edilen elmanın Çardak elmasının hasadı başladı. Her yıl yaklaşık 30-40 bin ton elma elde edilen Çardak, Ericek, Korkmaz, Fındık ve Kamışçık yöresindeki yetiştiriciler, bin bir emekle yetiştirdikleri elmaları toplamak için bahçelerinde hummalı bir çalışma sürdürüyor. Dallardan tek tek toplanan ve büyüklüğü ile kalitesine göre sınıflandırılan elmalar, kasalandıktan sonra kamyonlara doldurularak Adana, Hatay, Mersin ve İskenderun gibi illere gönderiliyor.

6 Şubat’taki depremin en çok etkilediği yerlerin başında gelen bölgede, alıcıların gelmesiyle birlikte hareketlilik de göze çarpıyor. Elma fiyatlarında artış yaşansa da kara leke olarak adlandırılan hastalık nedeniyle rekoltede düşüş yaşanıyor. Elmanın fiyatı ise kalitesine göre kilosu 10 liraya kadar alıcı buluyor.

Başka bir gelir kaynakları olmadığını ve tüm umutlarını 6-7 ay gözleri gibi baktıkları elmaya bağladıklarını kaydeden yetiştiriciler, “Elma, Çardak ve bölgenin en önemli gelir kaynağı. Buranın mevsim ve rakım özellikleri elmayı daha lezzetli ve dayanıklı yapıyor. Tüccarlar da bu özelliğini göz önüne alarak Çardak elmasını tercih ediyor. Hasada yeni başladık. 10 liraya kadar fiyat var ama verimde sıkıntı yaşıyoruz. Tüccarlar 1.sınıf elmayı tercihe diyor. Elma da kara leke olması durumunda da fiyat çok düşüyor” şeklinde konuştular.

Elmayı bekletmek gibi bir şansının olmadığını hatırlatan üreticiler, “Şuanda hasada başladık. Birçok bahçede üreticiler elma topluyor. Bu ay içerisinde hasat biter. Birçok üreticinin elmayı soğuk hava deposunda bekletme gibi şansı yok. Ürününü hemen satıp paraya çevirmek zorunda. Çünkü borçlu. Bu yüzden de oluşan piyasa koşullarında ürününü satıyor” ifadelerini kullandılar.

08 Eki 2023 - 11:25 Kahramanmaraş/ Göksun- Güncel