Hak sahipliği sonucu için muhtarlıklara akın ettiler

Elbistan'da, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) hak sahipliği başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından depremzedeler muhtarlıklara akın etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Yeniden yapım ve güçlendirme kredisi kullanmak isteyen afetzede vatandaşlardan kendilerine devlet tarafından konut, ahır, işyeri yapılmasını isteyenlerin başvuruları 30 Mayıs'ta alınmaya başlamıştı. Bu süre zarfında Elbistan'da yaklaşık 20 bin hak sahibinin başvurusu alınmıştı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elbistan’daki depremzedelere tanınan hak sahipliği başvuru sonuçlarının 6 Ekim tarihi itibariyle açıklandığını bildirdi. Başvurularının sonucunu merak eden vatandaşlar, e-Devlet üzerinden kontrollerini yapmaya çalışsa da sistemdeki yoğunluk nedeniyle giriş yapamadı. Hak sahipliği listelerinin muhtarlıklarda ilan edilmesiyle birlikte vatandaşlar buraların yolunu tuttu. Listelerde isimlerini bulan vatandaşlar, buruk bir sevinç yaşarken başvuruları reddedilenler ise itiraz başvurusunda bulunacaklarını belirtti.

Hak sahipliği uygun görülmeyenler,20 Ekim 2023’e kadar itiraz başvurularını Elbistan Kaymakamlığı’na veya İl Afet Acil Durum Müdürlüğüne yapabilecek.

 

Hak sahipliği başvurusu reddedilen depremzedeler nasıl bir süreç bekliyor?

 

Başvuruda bulunmuş olmalarına rağmen hak sahibi olmaları uygun görülmeyen kişiler, itiraz başvurusunun reddedilmesi durumunda, ret kararının tebliğini izleyen günden itibaren 60 gün içinde idari dava açılabilecektir. İdareye yapılan itiraza, 30 gün içinde cevap verilmemesi halinde ise, dava açma süresi 60 gün, 30 günlük cevap süresinin bitiminden itibaren hesaplanır.

Hak sahipliği başvurusu hasar tespit raporları esas alınarak reddedilen ve hasar tespit raporunun hatalı olduğunu kanaatinde olan depremzedeler; söz konusu hasar tespit raporlarını da asıl işlem niteliğinde olan işbu hak sahipliği başvuru sonuçları ile birlikte idari dava konusu edebilirler.

Afetzedeler, tüm bu dava ve işlemler için dava masrafı ödenmeden faydalanma haklarına sahiptirler.

07 Eki 2023 - 21:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel