Elbistan kayısısına kurutma ve paketleme tesisinin ilk adımı atıldı

Elbistan’da, yaklaşık 1 milyon 400 bin kök ağaç varlığı ve yıllık 38 bin tonluk rekoltesiyle kent ekonomisinde önemli bir yer tutan kayısı için planlanan kurutma ve paketleme tesisinin ilk adımı atıldı.

Elbistan kayısısına kurutma ve paketleme tesisinin ilk adımı atıldı
Elbistan kayısısına kurutma ve paketleme tesisinin ilk adımı atıldı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Kaymakamı Yunus Ataman başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, kurulacak kayısı üreticileri kooperatifi ile birlikte çalışmaların başlaması kararlaştırıldı.

Avrupa Birliği tarafından coğrafi işaret belgesi ile tescillenen Malatya kayısının hinterlandında yer alan Elbistan’da yaklaşık 1 milyon 400 bin kök kayısı ağacı bulunuyor. Rekolte ise, mevsim şartlarına bağlı olarak yılda 40 bin ton yaş ve 15 bin tona yakın da kuru meyve rekoltesine ulaşabiliyor. Elbistan’da binlerce üreticinin geçim kaynağı olan kayısının ekonomiye kattığı değerin artırılması için Elbistan Kaymakamı Yunus Ataman öncülüğünde girişim başlatıldı.

Bu önemli ürünle ilgili tesisleşmenin yolunu açacak istişare ve değerlendirme toplantısı, Kaymakam Ataman başkanlığında kayısı üreticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil ve Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut’un da hazır bulunduğu toplantıda,  kayısı üretiminin ilçeye kattığı ekonomik değer, üreticilerin pazarla ilgili yaşadıkları sorunlar ve kayısının ne şekilde değerlendirileceği hususları ele alındı.

Toplantı sonrasında değerlendirme yapan Elbistan Kaymakamı Yunus Ataman, ilk adım olarak Kayısı Üreticileri Kooperatifi kurmak istediklerini söyledi.

Kaymakam Ataman, “Bölgemizde üretimi geniş alanlara yayılan kayısının ilçe ekonomisine aktif katkı sağlaması elzem hale gelmiştir. Kayısı Üreticileri Kooperatif bünyesinde kurulacak olan kurutma, paketleme ve çekirdek kırma teçhizatlarının olduğu tesisinin hayata geçirilmesi, kooperatifin faaliyet göstereceği binanın yapılması düşünülen yerin belirlenmesi ve kooperatif kuruluş çalışmalarının başlatılması gibi hususları değerlendirdik. Üreticimizle bu konudaki yol haritamız hakkında görüşlerimizi paylaştık. Kooperatif kurulumu için gerekli yer ve çalışmaların en kısa zamanda başlatacağız” dedi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut ise, kayısının, Elbistan için vazgeçilmez bir ürün olduğuna vurgu yaparak, kooperatifleşme ve tesisleşme ile ilgili çabaların önemine değindi.

Bu süreçte oda olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini belirten Başkan Bulut, Kaymakam Ataman’a da teşekkür etti.

 

04 Eki 2023 - 16:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel