Asrın felaketi istihdamı da vurdu: ‘43 bin kişi işini kaybetti’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcılıklıoğlu, asrın felaketi sonrasında Kahramanmaraş’taki çalışan sayısının 147 binden 104 bine düştüğünü söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Hisarcıklıklıoğlu, 11 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından hazırlanan ve bölgedeki imalat sanayinin kısa, orta ve uzun vade yol haritasının yer aldığı, Üretim Sektörünün Deprem Etki Analiz ve Raporlama Çalışması’nın tanıtım toplantısında konuştu.

 TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 6 Şubat’ta 11 etkileyen afet sonrasında yaraları sarmak için seferber olduklarını hatırlatarak, “Her milli meselede olduğu gibi, bu süreçte de, Oda ve Borsa Camiası olarak hızla harekete geçtik. Elimizdeki tüm imkânları, deprem mağduru illerimiz için seferber ettik. 4 bin 700 tır, 7 gemi, 6 uçak dolusu yardım ulaştırdık. 36 bin ton gıda, 3 bin 900 konteyner, 6 bin çadır, 100 binden fazla ısıtıcı, 817 bin battaniye ve 530 ton akaryakıt 551 iş makinesi ve mobil vinç gönderdik. 24 noktada yemek mutfağı kurarak, 3,5 milyon kişilik sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirdik. Sonraki aşamada bölgedeki kalıcı konut ihtiyacının karşılanması için bir kampanya düzenledik. Elimizdeki tüm maddi kaynakları bu işe aktardık” dedi.

Devlet ve millet olarak sağlanan yardımların önemli, gerekli ve değerli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, öte yandan deprem bölgesindeki insanların, üretim ve ticaret yaparak, kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak gerektiğini vurguladı.

İstihdamla ilgili son rakamlarda, bölgede özellikle 4 ilde çalışan sayısında çarpıcı bir azalış olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Depremin istihdama en olumsuz yansıdığı il Hatay olmuştur. Hatay’da özel sektörde çalışan sayısı yüzde 35 azalmıştır. Yani her 3 kişiden biri artık çalışmamaktadır. Geçen sene 165 bin olan kayıtlı istihdam bu sene 107 bine düşmüştür. Demek ki 58 bin kişi işten ayrılmış veya işini kaybetmiştir. Kahramanmaraş’ta özel sektörde çalışan sayısı yüzde 29 azalmıştır. Çalışan sayısı 147 binden 104 bine düşmüştür. Malatya’da 95 binden 71 bine gerilemiştir. Yani her eskiden çalışan her 4 kişiden biri artık çalışmamaktadır. Adıyaman’daki özel sektör istihdamı da 55 binden 48 bine inmiştir.”

Hisarcıklıoğlu, şehirleri ayağa kaldırmanın yolunun, ekonomiyi yeniden canlandırmaktan geçtiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy da; çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

İş kaybının fazlalığına değinen Başkan Paksoy, “Yaralarımızı sarmak, ekonomimizdeki hasarı onararak yeniden toparlanmak zorundayız. Yeniden ayağa kalkabilmek için; üretim ve istihdamın devam etmesi gerekmektedir. Özel sektör ve kamunun güç birliği ile özellikle deprem bölgelerindeki ekonomiyi ve şehirlerimizi zaman geçirmeden eski haline getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

03 Eki 2023 - 16:35 Kahramanmaraş- Güncel