Depremde hasar gören KGYS kameraları yeniden aktif hale getirildi

Elbistan’da, asrın felaketi sonrasında hasar gören Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları, yeniden aktif hale getirildi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Yaklaşık 150 kameradan oluşan KGYS, trafik kuralı ihlalleri başta olmak üzere suçun önlenmesi ve faillerin yakalanması noktasında önemli bir işlev üstlenmeye devam edecek.

6 Şubat’taki 7,6 büyüklüğündeki depremin şehirde yol açtığı yıkım sonrasında Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kullandığı Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları da hasar gördü. Direklerin devrilmesine neden olan depremde kameralar da çalışamaz duruma geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, KGYS’deki bu hasarı gidermek ve sistemi yeniden aktif hale getirmek için başlattığı çalışmalar sona erdi. Uzman ekipler, son teknoloji ürünü kameraları ve direkleri yenileyerek sistemi devreye aldı.

Tekrar aktif hale gelen kameralar, başta trafik kuralı ihlalleri, suç işlenmesini azaltma, suçların aydınlatılmasını sağlama ve halka güven verme gibi amaçlar için polisin elektronik gözü olacak.

 

Elbistan, 150’ye yakın kamerayla izleniyor

 

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, suçun önlenmesi, faillerin yakalanması ve trafik düzenlemesinde teknolojik imkanların kullanılabilmesi amacıyla görüntü, ses ve konum verilerinin işlendiği sistemler bütünü olan KGYS’yi, yardımcı unsur olarak kullanıyor. İlçede 150’ye yakın KGYS kamerası ile 6 tane de Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kamerası bulunuyor.

Kameralar, 24 saat güvenlik taraması yapıyor. Her noktada farklı sayıda kamera bulunabiliyor. Sistemde 360° sürekli çevresel tarama özelliğine sahip yüksek çözünürlüklü robot hareketli kameraların yanı sıra, termal ve gece görüş özelliğine sahip arazi taraması yapabilen kameralar da bulunuyor. Yüz tanıma özelliği de bulunan kameralar, gündüz de gece de en net görüntüyü elde edebilecek teknolojiye sahip.

 

03 Eki 2023 - 16:24 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel