Cevizin zorlu hasadı başladı

Nurhak’ın kırsal mahallerinde yaşayan vatandaşlar ceviz hasadına başladı. Ağaçlardan büyük zahmetle toplanan cevizler, kurutulup Türkiye’nin dört bir yanında satışa sunuluyor.

Cevizin zorlu hasadı başladı
Cevizin zorlu hasadı başladı
+5
Video için play'e tıklayın

Ceviz yetiştiriciliği, Nurhak ekonomisinde hatırı sayılır bir yer tutuyor. Son yıllarda dikilen fidanlarla bölge halkının ekonomisine büyük katkı sunan ceviz, sonbaharın kendini hissettirmesiyle birlikte hasat olgunluğuna erişti. Zor ve bir o kadar da tehlikeli olan hasat süreci, ailelerin bir araya gelip birlikte çalıştığı, dayanışmanın en güzel örneklerinden birini sunuyor.  Bu dönemde ceviz ağaçları altında toplanan insanlar, olgunlaşan cevizleri uzun sırık ve değneklerle yere düşürüyor. Oldukça engeli ve sarp arazilerde, yere düşen cevizler, çalı ve otların içinden tek tek toplanıyor. Kabuklarından el yardımı ile ayrılan cevizler, güneş altında iki üç gün kurutuluyor. Toplanan cevizler daha sonra paketlenip piyasaya sunuluyor veya işlenerek farklı ürünler haline getiriliyor. 1900 rakımlı serin yaylalarda üretilen cevizler, büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’nin dört yanına gönderiliyor.

Ceviz yetiştiricisi Hüseyin Baş, yapılan işin zor ve meşakkatli olduğunu vurguladı. Baş, “Babamdan kalan araziyi büyük emekler sarf ederek ceviz bahçesine dönüştürdüm. Emekli olunca da ceviz üretimi yan gelir haline geldi. Günün ilk ışıklarıyla beraber ailecek ve birkaç işçi ile ceviz bahçesine geliyoruz. Çünkü bu iş çok zor öyle birkaç kişi ile olmaz. Yüksek ağaçların başına çıkıp cevizleri değnek yardımıyla tek tek yere indiriyoruz. Yere düşen cevizleri diken ve çalıların içerisinden alıp çıkarıyoruz.  Emek olmadan aş olmaz. Ne kadar zor ve yorucu olsa da ben işimi seviyorum” dedi.

03 Eki 2023 - 16:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel