5 gündeki 500 depremin yüzde 10’u Elbistan’da kaydedildi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün yayımladığı bilgilere göre, Türkiye genelinde son 5 günde kayıtlara geçen 500 depremin yüzde 10’u Elbistan’da meydana geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

6 Şubat’taki ikinci depremin merkez üssü olan Elbistan’da, yerkabuğunun hareketliliği devam ediyor. 7 aydan fazla bir süredir Çardak Fayı üzerindeki Göksun ve Nurhak ilçeleri ile birlikte on binlerce artçı sarsıntının yaşandığı Elbistan, son günlerde de yürekleri ağızlara getiren depremlerle sarsılıyor. Elbistan’da, son 5 günde hissedilen depremlerin en büyüğü 4,0 olarak kayıtlara geçti. İlçeye bağlı Yalıntaş Mahallesi olan depremlerin ardından Çıtlık Mahallesi’nde de 3,4 büyüklüğünde sarsıntı hissedildi. Aynı süre içinde Göksun ilçesindeki 4,6 büyüklüğündeki deprem de vatandaşların endişelerini artırdı.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün 24-29 Eylül tarihleri arasındaki deprem bilgileri de bölgedeki hareketliliğin arttığını doğruladı. Rasathanenin yayımladığı istatistiklere göre, bu 4 günde ülke genelinde yaklaşık 500 deprem kaydedildi. Bu depremlerin 46 tanesinin merkez üssü ise Elbistan oldu. 52 tanesinin merkez üssü ise Göksun olarak kayıtlara geçti. Oranlama yapıldığında ise 500 depremin yüzde 20’den fazlası Elbistan-Göksun’da gerçekleşmiş oldu.

 

01 Eki 2023 - 11:44 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel