4 kişilik ailenin açlık sınırı 13 bin 334 lira oldu

TÜRK-İŞ’in her ay yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın’ eylül ayı sonuçlarına göre, 4 kişilik aile için açlık sınırını 13 bin 334 lira olarak gerçekleşti.

Ülke çapındaki ekonomik sorun ve sıkıntılar, 6 Şubat’taki depremin merkez üssü Elbistan’da afetin beraberinde getirdiği olumsuzluklarla daha da derin hissediliyor. Ev kiraları başta olmak üzere birçok temel ihtiyaç kalemindeki ciddi artışlar, dar gelirlilerle asgari ücret seviyesinde maaş alan vatandaşları zorluyor. Bu da, Elbistan’daki yaşam koşullarını büyükşehirlerle yarışır hale getirdi. Elbistan’daki yaşam koşulları, çeşitli kurumlarca açıklanan açlık ve yoksulluk sınırları araştırmalarının sonuçlarıyla da eşdeğer seviyelere ulaşmış oldu.

TÜRK-İŞ’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek için her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Eylül 2023 sonuçları belli oldu.

Araştırmaya göre, eylülde Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 13 bin 334 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 43 bin 433 lira oldu.

29 Eyl 2023 - 16:37 Kahramanmaraş- Güncel