10 yıl önce sayıları iki elin parmakları kadardı; şimdi sürüyle dolaşıyorlar

Elbistan’da, yaklaşık 10 yıl önce yaşadıkları belirlenen ve o dönemki sayıları iki elin parmaklarını geçmeyen yaban keçileri, 100’den fazla bireyin yer aldığı sürüler oluşturuyor.

+1
Video için play'e tıklayın

‘Avrupa, Anadolu, Ortadoğu ve Orta Asya'da yaşayan ve vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi büyük olan türlerin sıralandığı hassas türler kategorisinde olan yaban keçisi, 2018 yılında ilk kez kameralara yakalanmıştı. Bu tarihten yaklaşık 5 yıl önce Elbistan’da yaşadıkları tespit edilen yaban keçilerinin sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu.

‘Dağların süsü’ olarak adlandırılan yaban keçisi popülasyonunun artması için Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Elbistan Şefliği adeta seferberlik ilan etti. Teknolojinin yanı sıra karadan da sürdürülen koruma faaliyetleri yaban keçisi sürülerindeki bireylerin her adımı izlendi. DKMP ekipleri, bu çerçevede Elbistan’da yaban keçisi ile diğer yabani hayvanlara yönelik dron, teleskop ve diğer teknik ekipmanla izleme ve av koruma çalışmasına imza atıyor. Kış aylarında yem desteği de verilen yaban keçilerinin sayıları da bu sayede önemli ölçüde artış gösterdi.

DKMP ekiplerinin, koruma kontrol çalışmaları esnasında Şar Dağı eteklerinde bugüne kadar tespit edilen en büyük yaban keçisi sürülerinden biri kameralarca kaydedildi. Erkek, dişi ve yavrulardan oluşan kalabalık sürünün dağların zirvesinde özgürce dolaşmaları saniye saniye görüntülendi. Dev boynuzları ile sürüye liderlik eden tekelerin heybeti göz doldururken, yeni yavruların da oldukça sağlıklı olmaları da ekipler için ayrı bir sevinç kaynağı haline geldi.

.

29 Eyl 2023 - 16:29 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel