Cevizin tavsiye fiyatı açıklandı

Elbistan’da da, son yıllarda dağıtılan fidelerle ekim alanı genişleyen cevizin tavsiye fiyatları açıklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan’da ceviz hasadı önümüzdeki günlerde başlayacak. Son dönemde ceviz üreticiliğinde önemli bir ivme kazanan Elbistan’da, küçük ölçekli arazilerdeki ürünler toplandıktan sonra kabuklarından ayrılıp kurutulmaya bırakılacak. Elbistan’daki ceviz üretimi ise, ilçe ihtiyacını karşılayacak seviyelere henüz ulaşmadı. Dikilen fidanların tam anlamıyla verime dönüşmesiyle birlikte üretimde kendisine yeten bir ilçe olması beklenen Elbistan’da ceviz ihtiyacı Çağlayancerit ve çevresinden karşılanıyor. Ceviz üretiminde Türkiye’de önemli bir yere sahip olan ve AB coğrafi işaretli Çağlayancerit cevizine sahip Kahramanmaraş’ta ceviz hasadı başladı. Hasatla birlikte cevizin tavsiye edilen fiyatı da belirlendi.

Bu yılki ceviz fiyatlarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Ceviz Diyarı Ekolojik Tarım Turizm Kooperatifi Başkanı Beyza Nur Mungan, sezonda 30 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Mungan, “Bu sene ceviz fiyatlarımızı randıman durumuna göre kilosu 120 lira ile 140 lira arasında belirledik. Aynı zamanda ilimizde dane fiyat aralığımız 1.5 lira ile 2 lira arasındadır. Tabii ki bu fiyatlarımız tavsiye niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

.

29 Eyl 2023 - 14:07 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel