Demirtaş, artçıların uzun sürmesinin sebebini açıkladı

Paleosismolog Ramazan Demirtaş, 6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından 7 aydan fazla süre geçmesine rağmen artçı depremlerin sürmesinin sebebine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

6 Şubat’ta, saat 04.17’de Pazarcık merkezli 7,8 ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremin üzerinden 7 aydan fazla bir süre geçti. Bu süre zarfında irili ufaklı 40 bine yakın artçı deprem meydana geldi. Günlük 50’ye yakın deprem olurken; bölgede yaşayan vatandaşlar ise ‘büyük deprem olur mu’ endişesini hâlâ taşımaya devam ediyor. Elbistan’da, son iki günde aynı merkezde 3,8 ve 4,0 büyüklüğünde deprem yaşanması da bu endişenin tuzu biberi oldu.

Paleosismolog Ramazan Demirtaş, X adlı sosyal medya hesabından artçı sarsıntılara ilişkin değerlendirme yaptı.

İlk olarak herhangi bir bilimsel çalışma olmadan tahminler yapan ve depremi önceden bildiğini söyleyenleri eleştiren Demirtaş, bu hayati konunun rant ve ticarete dönüştüğünü dile getirdi.

Demirtaş, bu konudaki tepkisini, “Fayları ne zannediyorlarmış. Tanımadıkları faylar üzerinde siparişle ve uzaktan #deprem üretenlerden uzak kalın” dedi.

Fayların, karmaşık yapıda olması nedeniyle artçıların yaşandığını vurgulayan Demirtaş, “Faylar o kadar basit değil..Neden artçı depremler oluyor ve uzun sürüyor? sorusuna yanıt arıyorsanız, fayların çizgi değil, sistematik çok sayıda kırıklardan oluşan bir zon olduğunu ve bu zon içinde de yanal ve düşey yönde çok sayıda pürüz ve engeller içerdiğini düşünmeniz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

28 Eyl 2023 - 14:14 Kahramanmaraş- Güncel