Odun-kömür fiyatları da zamlardan nasibini aldı

Elbistan’da doğal gaz kullanmayan bölgeler ve kırsal mahallelerdeki vatandaşlar, tonu 8 bin lirayı aşan kaloriferlik kömür ve 2 bin liranın üstüne çıkan odun fiyatları nedeniyle kara kara düşünüyor.

Elbistan’da, depremin ardından ilk kış mevsimi yaklaşıyor. Binaların büyük çoğunluğunun yıkıldığı ve hasar aldığı kentte, doğal gaz kullanımı hemen hemen tüm mahallelerde başladı. Henüz doğal gaz bağlantısını yapmayan; kırsal mahallelerde oturan ya da depremde evi yıkılıp da kırsaldaki akrabalarının evlerinde oturan vatandaşları vatandaşları odun-kömür telaşı sardı. Odun ve kömür ihtiyaçlarını kış kapıya dayanmadan almak için mahrukatçılar sitesine giden vatandaşlar, rakamlar karşısında kara kara düşünüyor.

Vatandaşlar; dövize bağlı olarak fiyatı astronomik şekilde artan ısınma gideri için bu kışta da yüklü miktarda bütçe ayırmak zorunda kalacak. Elbistan’da, yaklaşan kış öncesinde kaloriferlik ithal kömürün tonu 8 bin 200 lira civarında satılıyor. Aynı şekilde sobalık ithal kömür almak isteyen vatandaşların da 6 bin 400 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Özellikle sobalı evlerde ısınma maliyetini düşürmek isteyen vatandaşlara ise tonu daha ucuz olan yerli kömürü seçeneği sunuluyor. Kaloriferli evler için tonu 6 bin 200 liraya kömür bulmak da mümkün. Kömürle birlikte odun fiyatlarında da artış yaşanıyor. Kavak ve söğüt odunu 2 bin liranın üzerinde satılıyor. Vatandaşlar, daha farklı rakamlarla enkaz ve erik odununu da tercih edebiliyor.

Vatandaşlar ise, artan fiyatların gelir seviyesi ne olursa olsun her kesim için zorlayıcı olduğuna vurgu yapıyorlar.

27 Eyl 2023 - 17:02 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel