Oda başkanları Elbistan için toplandı

Elbistan’da faaliyet gösteren meslek odalarının başkanları ve temsilcileri; il olma konusu, yeni sanayi sitesi, imar planı ve rezerv yapı alanı konuları başta olmak üzere depremden sonra şehrin ayağa kalkması için atılacak adımları görüştü.

Oda başkanları Elbistan için toplandı
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’daki meslek odası başkanlarının aylık olarak gerçekleştirdiği istişare toplantısı, Terziler Odası Başkanı İhsan Karaoğlan’ın ev sahipliğinde yapıldı.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur’un da katıldığı toplantıda; 6 Şubat’taki asrın felaketinde büyük yıkım yaşayan şehrin yeniden ve hızlı bir şekilde toparlanması için atılacak adımlar görüşüldü.

Toplantıda; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Elbistan’ın ticaret merkezi konumundaki 56 hektarlık alan için belirlediği Rezerv Yapı Alanı ile ilgili görüşler dile getirildi.

Elbistan için hazırlanan imar planının da bir an önce onaylanıp hayata geçirilmesi vurgulanan toplantıda oda başkanları, “Şehrimizde inşaatların başlaması büyük önem arz ediyor. Bunun için de imar planı sürecinin en kısa sürede tamamlanması şart. Özellikle de ticaretin yoğun olduğu ve Rezerv Yapı Alanı dışında kalan bölgelerde vatandaşlarımızın önemli bir kısmı bu adımın atılmasını bekliyor” ifadelerini kullandılar.

Elbistan’da, Nurhak karayolu üzerindeki 280 dekarlık arazinin da sanayi alanı ilan edildiğini hatırlatan oda başkanları, “Sanayi Elbistan’a bağlı Çiçek Mahallesi Nurhak karayolu üzerindeki 280 dekarlık alanın sanayi alanı olarak belirlenmesine ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Kararı, haziran ayında onaylanmıştı. Bu alanın ne yönde değerlendirileceği ile ilgili de yol haritasının zaman geçirmeden belirlenmesi gerekiyor. Şehrimiz sanayisi için yeni bir sinerji oluşturacağına inandığımız alanın, istihdamla ekonomiye katkı sunacak şekilde planlamasının yapılmasını bekliyoruz ” dediler.

Elbistan’ın il olmasıyla ilgili beklentilerini dile getiren meslek oda başkanları, bu konuda da tek ses olmanın önemine vurgu yaptılar.

AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur ise, “STK temsilcilerimiz ve esnaf odalarımız ile bir araya gelerek Elbistan’ımızı yeniden ayağa kaldırmak, kalkındırmak ve hak ettiği noktaya taşımak için istişare ettik. Tüm çaba ve emekler, yeniden daha güzel yarınlarımız için” dedi.

 

27 Eyl 2023 - 16:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel