Nurhak, acil durum hastanesine 150 günde kavuşacak

Nurhak’ta yapılması planlanan 50 yataklı ve 2 tam donanımlı ameliyathaneyi bünyesinde barındıracak acil durum hastanesinin inşaatı 150 günde tamamlanacak.

Kahramanmaraş’ın il merkezine en uzak ilçelerinden biri olan Nurhak’ta, sağlık hizmetleri ‘entegre’ hastane statüsü altında 19 yataklı devlet hastanesinde veriliyordu. Pratisyen hekimlerin görev yaptığı Nurhak Devlet Hastanesi’nde hastalar, uzmanlık gerektiren tedaviler için de başta Elbistan Devlet Hastanesi olmak üzere il merkezine yönlendiriliyordu. Nurhak Devlet Hastanesi’nin hizmet binası, 6 Şubat’taki asrın felaketinde ağır hasar aldı. Hastane de sağlık hizmetlerinin aksamaması için konteynerlerde hizmet vermeye başladı.

Nurhaklıların; tedavi olabilmek için kilometrelerce uzaktaki kuruluşlara başvurmalarını önlemek amacıyla ilçenin en kapsamlı sağlık yatırımının yapılması kararlaştırıldı.

12 bin kişinin yaşadığı Nurhak’ta sağlık hizmetlerini yerinde sunmak amacıyla kapsamlı bir devlet hastanesi için kolları sıvayan Sağlık bakanlığı, 50 yataklı yeni bir devlet hastanesi inşa edilmesini kararlaştırdı.

15 dönümlük alanda inşa edilen Nurhak Acil Durum Hastanesi’nde, 12 poliklinik ve 2 tam donanımlı ameliyathane yer alacak. 6 yoğun bakım yatak kapasitesi olan hastane, çelik yapı formunda ve yatay mimari ile inşa edilecek.

Nurhak Acil Durum Hastanesi, 150 günde tamamlanıp vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak.

 

26 Eyl 2023 - 16:05 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel