İki aydır karantinada olan hayvan borsası açılıyor

​Şap hastalığı nedeniyle iki ay önce karantinaya alınan Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası, tekrar kapılarını açıyor.

Temmuz ayı sonunda; çevre illerdeki büyükbaş hayvanlarda halk arasında ‘tabak’ olarak adlandırılan şap hastalığı görülmesi üzerine Kahramanmaraş Hayvan Sağlık Zabıtası harekete geçerek hastalığın yayılmaması için önlemler almıştı. Bu çerçevede; il içi ve dışı hayvan hareketleri ikinci bir emre kadar yasaklanmıştı. Bu karar kapsamında Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası da hayvan giriş çıkışlarına kapatılmıştı.

Kahramanmaraş Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, 24 Temmuz’dan bu yana geçerli olan karantina ve kısıtlama tedbirlerinin kaldırıldığını duyurdu.

Duyuruda; “İlimiz büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarına şap hastalığının bulaşmasını engellemek amacıyla; 24 Temmuz 2023 tarihinde alınan karar ile hayvan hareketlerine getirilen kısıtlama tedbirleri kaldırılmış olup, kapatılan tüm hayvan pazarları Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyon Kararına istinaden itibaren açılmıştır” denildi.

Elbistan Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu da; bu karar doğrultusunda Elbistan Belediyesi Hayvan Borsası’nın 25 Eylül 2023 Pazartesi günü itibariyle açılmasını kararlaştırdı.

24 Eyl 2023 - 13:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel