Ülkü Ocakları, 'siftah parası' geleneğini yaşattı

Elbistan Ülkü Ocakları, Ahilik Haftası kapsamında “Siftah bizden bereket Allah'tan” sloganıyla ziyaret ettiği esnafların tezgahlarına siftah parası bıraktı

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Ülkü Ocakları, Ahilik Haftası’na özel olarak, unutulmaya yüz tutan ‘siftah parası’ geleneğini yaşatmak amacıyla anlamlı bir çalışma gerçekleştirdi. Deprem süreci nedeniyle zor günler geçiren esnaflara, içerisinde para olan zarf koyularak esnafa sembolik olarak siftah yaptırıldı. Çoğunluğu konteynerlerde faaliyet gösteren esnaflar, unutulmaya yüz tutan siftah geleneğiyle karşılaştı.

Elbistan Ülkü Ocakları Başkanı Muammer Zencirkıran, geleneği yaşatmak istediklerini belirterek, “Milli ve manevi değerlerimizi ortaya koyan Ahilik geleneğinin bir devamı olan esnaflar toplum içerisinde; sevgiyi, kardeşliği, helal rızkı, dayanışmayı ve toplumun birlikteliği için gerekli olan her şeyin buluşma noktasıdır. Gelenek ve göreneklerimizde var olan ‘siftah benden, bereketi Allah’tan’ söylemiyle manevi iklimimizin feyiz kaynağı muhtevası yüksek sözlerden oluşan yazıyı ve sembolik olarak hazırlanan siftah paralarını zarfın içerisine koyarak kültürel farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Siftah bizden bereketi Allah’tan’ diyerek, esnafımıza dağıtmayı uygun bulduk. Tüm esnaflarımıza helalinden bol kazançlar dileriz“ dedi.

24 Eyl 2023 - 12:40 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel