Yarışmayı kazanan Rabia, Elbistanlı arkadaşı Emine’ye umut oldu

Elbistan’da, asrın felaketinde babaannesini kurtarmak için kaybettiği kolunun yerine takılan biyonik kolla yeni hayatına başlayan Emine Kuş, aynı kaderi paylaştığı arkadaşı Rabia Birsen Göğercin’le birlikte estetik protez koluna kavuşacak.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Katıldığı bir yarışma programında tüm Türkiye’nin kalbini fetheden Rabia Birsen Göğercin’in estetik protez kol yapımını üstlenen hayırsever işadamı Mustafa Düğer, mesleğinin de verdiği sorumlulukla kendi canını hiçe sayıp babaannesini kurtarmak için kolunu kaybeden Elbistanlı Emine Kuş’un da bu hayalini gerçeğe dönüştürecek.

 

Babaannesini kurtarmak isterken kolunu kaybetti

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü öğrencisi olan 21 yaşındaki Elbistanlı Emine Kuş, 6 Şubat'taki deprem öncesi ailesini görmek için memleketine gelmişti. 6 Şubat'taki ilk depremde evleri hasar görmedi. Emine, aldığı eğitimin gereğini yerine getirip zor durumdaki insanların yardımına koştu. Daha sonra yıkılmayan apartmanlarının girişinde bulunan ve kendi işyerleri olan çiçekçi dükkanına giren Kuş, ikinci depreme bu dükkanda yakalandı. Sarsıntı başlayınca ailenin büyük kısmı dışarı kaçmayı başardı. 85 yaşında Alzheimer hastası babaanne Emine Kuş ise dükkanın arka tarafındaydı. Şiddetli sarsıntıya rağmen Emine, babaannesini dışarı çıkarmak için çabaladı. Tam dışarı çıkmayı başarmışken karşısında bulunan 5 katlı bina üzerine çöktü.

 

Kalbi defalarca dursa da yaşama tutundu

 

Kızıyla aynı adı taşıyan anne Emine Kuş ve baba Halis Kuş, insanüstü bir çabayla birkaç saat içinde Emine'yi enkazdan çıkardı. Ancak Emine'nin kolon altında kalan sağ kolu kopmuştu. Emine, kopan koluyla birlikte hastaneye götürüldü. Ancak paramparça olan kol yerine dikilemedi. Çok kan kaybeden ve hastanede kalbi duran Emine Kuş'a 45 dakika kalp masajı yapıldı, elektro şokla hayata döndürüldü. Askeri Helikopterle Ankara Etlik Şehir Hastanesine götürülen Emine defalarca ameliyat edildi. Emine Kuş, tedavisinin ardından çocukluk hayali olan okulunu tamamlayarak diplomasını aldı.

 

Çocukluk hayali itfaiyeci olmaktı

 

Çocukluk hayali olan itfaiyecilik mesleğini yapamayacak olsa da hayata pozitif bakmayı başarabilen; ailesi ve sevdiklerinin adeta umut ışığı olan Emine, kısa süre önce biyonik kol takıldı. Emine, biyonik koluyla fotoğraf çektiren ve sosyal medya hesabından ‘biyonik kadın oldum’ notuyla paylaştı.

 

Biyonik kolla yeni yaşamına başladı

 

Emine ile arkadaş olan ve katıldığı bir yarışma programında gönülleri fetheden Rabia Birsen Göğercin de; yaklaşık 1 yıl önce kıyma makinesine kolunu kaptırmıştı. Yüzleştikleri bu kadere rağmen hayat enerjileri, pozitiflikleri ve güler yüzleri ile insanlara mükemmel birer örnek olan Emine ve Rabia’nın son buluşması, Emine için bir hayalinin de gerçeğe dönüşmesini sağladı.

Rabia Birsen'e protez estetik kol yapmak için harekete geçen Mustafa Düğer, Emine Kuş'a da aynı sözü verdi.

Hayırsever iş insanı Mustafa Düğer, konuya ilişkin olarak, “Rabia aracılığıyla Emine'yi de tanıdık. Ben de dedim ki: Emine'ye de bir estetik kol protezi yapalım.' Bu sürprizi söylemesini Rabia'ya bırakmıştım. Hem Rabia'ya hem de Emine'ye estetik protezi yapıp teslim edeceğiz” dedi.

 

Aynı kaderi paylaştığı arkadaşıyla estetik protez kol takılacak

 

Rabia da; arkadaşı Emine’ye sarılarak, “Bana yapıldığından daha çok mutlu olacağım” cümlesi ile dostluklarının ne kadar iyi olduğunu gösterdi.

Aynı acıyı yaşadığı arkadaşının bu sürprizi karşısında gözyaşlarına boğulan Emine Kuş ise, “Bu sürprizi beklemiyordum. İyi ki varsınız. Aynı acıyı yaşadık. Gözlerinde ben kendimi görüyorum. Umarım bu dostluğumuz devam eder. Rabia benim için çok kıymetli” ifadelerini kullandı.

Biyonik koluyla birçok işi yapabilen Emine, arkadaşı Rabia ile birlikte önümüzdeki günlerde estetik protez koluna kavuşacak.

23 Eyl 2023 - 16:05 - Güncel