25 Kasım 2022’den önce DASK yaptıranlar yeni tarifeden tazminat alacak

Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem Heyeti, 25 Kasım 2022’den önce yaptırılan sigortalarda ödemelerinin, artırılan limitler esas alınarak yeni tarifeden yapılması gerektiğine karar verdi.

6 Şubat’ta asrın felaketi olarak nitelenen Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından sigortalattıkları binaları hasar alan vatandaşlar, zararlarının tazmini için Doğal Afetler Sigorta Kurumu’na (DASK) başvurmuştu. Hak sahiplerine, metrekare ve hasar oranı üzerinden ödemeler peyderpey yapıldı. Bir depremzede, DASK’ın, tazminat ödemelerini yeni tarifeden değil de eskiye göre yaptığı gerekçesi ile hukuk mücadelesi başlattı.

Depremzedenin başvurusunu görüşen ve karara bağlayan Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem Heyeti, emsal teşkil eden bir karar verdi. Heyet, DASK’ın 25 Kasım 2022 de yeni tarife yayımlanmasına rağmen, ödemelerini eski tarifeden yarı oranında yapmaya devam edildiğini belirledi. Sigorta Tahkim Komisyonu Hakem Heyeti, bu tür tazminatlarda 25 Kasım 2022 tarihli tarifenin uygulanması gerektiğini kararlaştırdı.

Sigorta Tahkim Komisyonu’nun aldığı emsal karar doğrultusunda azami teminat limiti 320 bin TL’den 640 bin TL’ye yükseltildi. Bu karar göre 25 Kasım 2022 tarihinden önce poliçe yaptıran yıkık, ağır hasarlı ve acil yıkılacak binaya sahip olan vatandaşların yeni bir ödeme almasının da önü açılmış oldu.

 

22 Eyl 2023 - 17:30 Kahramanmaraş- Güncel