Elbistan’da 4 bin 616 üreticiye 53 milyon lira destek

Elbistan’daki 4 bin 616 üreticiye, sonbahar ekilişleri için mazot ve gübre desteği olarak ödenecek rakam belli oldu.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2023 üretim yılı mazot ve gübre desteği icmalleri açıklandı.

Kurumun resmi internet sitesinden yayımlanan askı icmaline göre, Elbistan’daki 4 bin 616 üreticinin, sonbahar ekilişleri için alacağı destek miktarı netlik kazandı.

Askı icmalleri, yasal itiraz süresinin ardından indirildi. Üreticilerin askı süresinde icmallerde herhangi bir yanlışlık tespit edilmesi halinde tanınan başvuru süresi de sona erdi. Yayımlanan icmaller bu doğrultuda kesinlik kazandı.

Yayımlanan icmallere göre, Elbistan’da 4 bin 616 üreticinin mazot ve gübre desteği alacağı kesinleşmiş oldu. Buğday, arpa, çavdar ve tritikale gibi ürünler için ödenecek destek miktarı ise 53 milyon 963 bin lira olarak hesaplandı. Bu doğrultuda Elbistan’da destek ödenecek toplam arazi miktarı ise 362 bin 345 dekar olarak gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Hububat üreticilerimize 2023 üretim yılına ait ve 2024 yılında ödenecek 11,5 milyar TL tutarındaki mazot ve gübre desteği öne çekilerek, Ziraat Bankası finansmanıyla 2023 yılı Ekim ayında başlamak üzere, mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere Ziraat Bankası kartlarına yüklenecek” açıklamasında bulunmuştu. Elbistan’daki üreticilerin de bu doğrultuda önümüzdeki ay içerisinde desteklemelerini alması bekleniyor.

21 Eyl 2023 - 17:44 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel