Jandarma, terör propagandası ve dolandırıcılığa geçit vermiyor

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı, internet ve sosyal medya üzerinden terör propagandası yapanlarla dolandırıcılık girişimlerine geçit vermiyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı’nın 14 – 20 Eylül haftasındaki operasyonel faaliyetlerin istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı.

Jandarmanın, il genelinde uyuşturucu ve uyuşturucu madde ticaretine yönelik düzenlediği operasyonlarda; 5 şüpheli hakkında yasal işlem yapıldı. Bu şüphelilerden 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu operasyonlarda; metamfetamin, kenevir bitkisi, kenevir tohumu, adet sentetik uyuşturucu hap, esrar, eroin, bonzai ve skunk maddesi ile 3 adet gümrük kaçağı cep telefonu ele geçirildi. Kaçakçılıkla mücadele kapsamında bir şüpheli hakkında yasal işlem yapılırken; genel güvenliğe yönelik çalışmalarda da 14 adet ruhsatsız tabanca ve 6 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.

Trafik güvenliğinin sağlanması yönünden de yoğun bir denetim gerçekleştiren Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı trafik jandarması timleri, 11 bin 982 aracı kontrol etti. Kural ihlalinde bulunan 312 araç sürücüsüne toplam 628 bin 481 TL trafik idari para cezası uygulanırken; 105 araç da trafikten men edildi. Alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen 5 şahsın sürücü belgesine de el konuldu.

Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğünce Yol İzin Belgesi olmadan seyahat ettiği tespit edilen 19 yabancı uyruklu şahsa kişi başı 2 bin 866 TL olmak üzere toplamda 54 bin 454 TL idari para cezası uygulandı.

PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerini deşifre edilmesine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde, Pazarcık ilçesi nüfusuna kayıtlı 1 şahsın sosyal paylaşım sitelerinde (PKK/KCK-PYD/YPG) terör örgütü propagandası yaptığı tespit edilerek hakkında adli işlemlere başlandı.

157 yasadışı bahis, 98 müstehcen içerikli internet sitesi ile 6 dolandırıcılık içerikli oltalama sitesinin erişimi engelledi. Terör örgütü propagandası içerikli paylaşım yapan 5 sosyal medya hesabının sulh ceza mahkemesi aracılığı ile erişimi engellendi. Terör örgütü propagandası ve Türkiye cumhuriyeti kurum ve organlarını aşağılama içerikli paylaşım yapan 1 sosyal medya hesabı kullanıcısının kimliklendirmesi yapıldı.

İl Jandarma Komutanlığı’nın güvenlik ve kamu düzenini sağlamak amacıyla suç ve suçlularla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlıkla devam edeceği vurgulandı.