Gürbüz: “İçme suyunda şebeke yenileme işlemleri sürüyor”

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, kentte depremin isale hatlarında yol açtığı içme suyu kesintileri ve arızalarıyla ilgili, “Şehrimizin içme suyu hatları tamamen yenileniyor. En kısa sürede bu soruna kökten çözüm sağlanacak” diye konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Başkan Gürbüz, kentte, 6 Şubat’taki depremin, şehirdeki altyapıda da büyük tahribat oluşturduğunu ve şebekedeki sorunlarla ilgili 20 bin ihbar yapıldığını hatırlattı.

‘Depremin yıkıcılığı doğal olarak görünen, yani çöken üst yapılarla ölçülüyor ama görünmeyen, yani altyapıdaki tahribatı da çok büyüktü’ diyen Başkan Gürbüz, vatandaşların içme suyu sorununun çözümü için çalışma sürdürüldüğünü dile getirdi.

İçme suyu isale hattının yenilenmesiyle ilgili aşama aşama çalışıldığını vurgulayan Başkan Gürbüz, 3 mahalledeki altyapının tamamen bitirildiğine dikkat çekti.

Başkan Gürbüz, şöyle devam etti:

“Elbistan’da en büyük hasarı gören şeylerden biri de su hatlarıydı. Depremden bu yana tam 20 bin patlak ihbarı yapıldı ve hepimizin canını sıkan su kesintilerinin sebebi de maalesef bu. Altyapıdan sorumlu Büyükşehir Belediyemize bağlı KASKİ ekipleri bu kapsamda Esentepe, Tepebaşı ve Bahçelievler mahallelerimizde altyapıyı tamamen yeniledi. Biz de isale hattı yenilemesinin bittiği yerlerde asfaltlama çalışmalarına hızlıca başladık. Bu mahallelerin ardından merkezdeki tüm mahallelerimizde KASKİ ekipleri tarafından hatların yenilenme çalışmaları yapılacak ve Allah’ın izniyle yaşadığımız bu sıkıntıyı aşmış olacağız. Asrın felaketi dediğimiz zaman bazen abarttığımız düşünülüyor ama yaşadıklarımız ve mücadele etmek zorunda kaldıklarımızı yaşamayanın anlayabilmesi çok zor. Ama başta cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesi ve memleket sevgimizle aşamayacağımız sıkıntı yok.”

Gürbüz, 2023 senesinin Elbistan’ın yeniden inşa edildiği yıl olacağının altını çizerek, “Hemşerilerimden çok az daha sabretmelerini istiyorum. Daha önce de defalarca demiştim. Bütün işler bitip, ortaya çıkan Elbistan’ı gördüğünüzde daha iyi anlaşılacak eminim. Tarih, 2023 senesini Elbistan’ın yıkıldığı değil, her anlamda çok sağlam bir şekilde yeniden inşa edildiği sene olarak yazacak. Göreceksiniz” değerlendirmesinde bulundu.

20 Eyl 2023 - 17:19 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel