Pancar üreticisi ‘yüz güldürecek fiyat’ bekliyor

Elbistan’da, şeker pancarı üreticileri, hasadın başlamasına kısa bir süre kala 2023 yılı taban fiyatın açıklanmasını dört gözle bekliyor.

Pancar üreticisi ‘yüz güldürecek fiyat’ bekliyor
Pancar üreticisi ‘yüz güldürecek fiyat’ bekliyor
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Deprem ve ardından gelen dolu felaketi nedeniyle zor günlerden geçen pancar üreticileri, litresi 40 liraya ulaşan mazot fiyatının da bellerini büktüğünü hatırlatarak, “Alın terimizin karşılığını alacak bir fiyat bekliyoruz” diye konuşuyor.

Şeker pancarı üretiminde hatırı sayılır bir yere sahip olan Elbistan Ovası’nda hasadın başlamasına sayılı günler kaldı. Bu yıl baharla birlikte tarlanın yolunu tutan çiftçiler ise, mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadı. 6 Şubat’taki depremin yaralarını sarmaya çalışan üreticiler, haziran ayında ise dolu felaketiyle karşı karşıya kaldı. Doğan, Balıkçıl, Barahüyük, Evcihüyük, Kışla, Küçükyapalak, Geçit, Gündere gibi mahallelerdeki pancar başta olmak üzere yaz ekilişlerini biçen dolu, büyük umutlarla ekilen ürünlerin üzerine adeta karabasan gibi çöktü.

Yüksek girdi fiyatlarıyla boğuşan üreticiler, ürünlerini kurtarmak için sil baştan işe koyuldu. Yeniden çapa yapan, gübre ve su masrafı ödeyen çiftçiler, zorlu bir dönemin ardından şeker pancarını hasat olgunluğuna getiren üreticilerin en büyük beklentisi, zararlarını telafi edecek yüksek fiyat.

Doğan Mahallesi çiftçilerinden Beyhan Ceran, şeker pancarının zorlu ve masraf isteyen bir ürün olduğunu söyledi.

Gübre, mazot, işçilik ve ilaç fiyatlarındaki fahiş artışın, şeker pancarı maliyetini de ciddi şekilde yükselttiğine değinen Ceran, “Uzun yıllardır pancar ekimi yapıyoruz. Bu yıl da nisan ayı itibariyle büyük umutlarla ekimimizi yaptık. Tam ürünlerimiz yeşerip büyüme dönemine geçtiğinde ise dolu felaketiyle karşılaştık. Tarlalarımızda neredeyse sağlam pancar kalmadı. Umutlarımızın yok olmaması için sil baştan işe koyulduk. Pancarları kurtarmak için çapaydı, gübreydi, suydu derken masraf üstüne masraf ettik. Maliyetimiz neredeyse 5 kat arttı. Bizler için zor bir süreç olsa da emeğimizin karşılığını alacağımız günlere ulaştık. Hasada da önümüzdeki günlerde başlayacağız inşallah” dedi.

Elbistan’da, pancar fiyatının Türkşeker’in açıkladığı taban fiyat doğrultusunda belirlendiğini dile getiren Ceran, “Geçen yıl açıklanan taban fiyat, artan maliyetler karşısında adeta eridi gitti. Bizim beklentimiz, mazot ve gübre başta olmak üzere girdi maliyetleri göz önüne alınması. Alın terimizin karşılığını alırsak önümüzü ancak görebiliriz. Beklentimiz yüksek bir fiyat verilmesi. Verim konusunda bir sıkıntı gözükmüyor. Şeker oranında ve fiyatta da istediğimiz seviyeyi yakalarsak gelecek yıllarda da ekime devam edebiliriz” ifadelerini kullandı.

 Çiftçinin pancar üretimine küstürülmemesi gerektiğine vurgu yapan üretici Beyhan Ceran, “Pancarda sürekliliğin devam edebilmesi için fiyatta da istikrarın devam etmesi gerekiyor. Yanlış taban fiyat politikası pancarda da uygulanırsa üretici de ister istemez bu ürünü ekmekten imtina edecektir. Tüm pancar üreticileri olarak devletimizden yüzümüzü güldürecek bir fiyat açıklamalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

19 Eyl 2023 - 17:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel