Başkan Kul’dan Gaziler Günü mesajı

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Elbistan İlçe Başkanı Ragıp Kul, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gaziler Günü’nün 102.yıl dönümünün kutlandığını belirten Başkan Kul, “Kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak, 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e “mareşal” rütbesi ile “gazilik” ünvanı verilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir” dedi.

Gazilik ve şehitlik makamlarının, Türk milletince en yüce makamlardan kabul edildiğini vurgulayan Kul, “Türk İslam tarihimizde şehitlik ve gazilik onuru, Türklerin İslamiyet’i kabulü ile İslam’ın gaza inancı ve Türklerin Alp’lik ruhu, cihat yolunda birleşerek kaynaşmıştır. Nitekim bundan sonra cihat eden Müslüman Türklere Alp ya da gazi, canlarını kaybedenlere Peygamber Efendimizin cennetle müjdesi şahitlik manasına gelen şehit denmiştir.

Tarihi savaş meydanlarında kahramanlıklarla geçen bir milletin evlatları olarak kutsal değerlerimiz adına verilen mücadelemizde, ulaşabileceğimiz en şerefli mertebelerden biri şüphesiz şehitlik ve gaziliktir. Vatanla birlikte alınan emanetlerden birisi de gaza ruhudur. Yüce dinimizden aldığımız ilhamla milletimizin cesareti birleşmiş ve gaza ruhu bu topraklar üzerinde ölümsüzleşmiştir. Vatanın her karış toprağında, bayrağını, istiklalini, istikbalini ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Gazilik, yüce Türk milletinin gönlünde öyle bir yere sahiptir ki bütün unvanların önüne geçer. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu gazidir, Cumhuriyetimizin kurucusu gazidir. İlk Meclisimiz gazidir. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden Gazilerimizi rahmet ve minnetle anar, şehit ailelerimize ve kahraman gazilerimize sağlıklı bir ömür dilerim” ifadelerini kullandı.

 

18 Eyl 2023 - 16:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel