Güneş enerjisi yatırımları için imar değişikliklerine başlandı

Son dönemde birden çok güneş enerjisi santrali (GES) projeleriyle gündeme gelen Elbistan’a bağlı İkizpınar Mahallesi’nde, imar değişikliklerine başlandı.

Elbistan’da, güneşin enerjisini elektriğe çeviren projelerin ilki 2017 yılında hayata geçti. İlçeye bağlı Büyükyapalak ve Evcihüyük Mahalleleri’nde yapımı tamamlanan 2 güneş enerjisi santrali elektrik üretimine başladı. Bu yatırımların ardından diğer projeler birbirini izledi. Doğan ve Gökçek Mahalleleri’nde de çeşitli büyüklüklerdeki çok sayıda GES de üretime başlarken, verimli güneşlenme oranını değerlendirmek isteyen yatırımcılar, daha önce bu alanda girişimin olmadığı İkizpınar Mahallesi’ni seçiyor.  Bu mahallede 3 ayrı GES projesi için ÇED süreci başlatılmıştı.

Son dönemde hayata geçirilmesi planlanan ve toplam yatırım miktarı 60 milyon lirayı bulan bu santrallerle ilgili imar değişikliği işlemleri de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nce başladı. İlçeye bağlı İkizpınar Mahallesi’ndeki bir taşınmazla ilgili imar değişikliği kararı askıya çıkarıldı.

 

17 Eyl 2023 - 11:00 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel