Yeni güzergahın 10 kilometresi ulaşıma açıldı

Elbistan-Göksun karayolundaki bölünmüş yol projesi kapsamında Erçene-Ekinözü kavşağı arasında kalan yeni güzergahın 10 kilometresi ulaşıma açıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’ı, Akdeniz ve İç Anadolu’ya bağlayan Göksun karayolunun bölünmüş yol standardına yükseltilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar sürüyor. Yolun, Afşin ilçesine bağlı Erçene Mahallesi ile Ekinözü kavşağına kadar olan bölümü için ikinci bir ihale düzenlenmişti. Çağılhan Mahallesi çıkışından itibaren dağ yamacına alınan ve Kabaağaç ile Akçırı Mahallelerini bypass ederek Ekinözü kavşağına kadar yeni güzergaha alınan ulaşım yatırımıyla ilgili ilk kazma geçtiğimiz yıl vurulmuştu. Bölgenin can damarı olan ulaşım ağının Erçene-Ekinözü kavşağı arası ise 12,5 kilometrelik uzunluğa sahip olacak.  Yaklaşık 1,5 yıl önce başlayan hummalı çalışmada yeni güzergahın büyük bölümü tamamlandı. 3 kat asfalt serilen yol, otoban standardına yakın bir kaliteye ulaşmış oldu. Trafik işaret ve uyarı levhalarının yerleştirilmesiyle birlikte söz konusu yolun Erçene kavşağından itibaren 10 kilometrelik bölümü ulaşıma açılmış oldu.

Aynı güzergahtaki 2,5 kilometrelik kısım da ise çalışmaların önümüzdeki günlerde bitirilmesi hedefleniyor. Çalışmalar, Ceyhan Nehri üzerine yapılacak köprü ile Akçırı Mahallesi arasındaki eski yolun kot seviyesinin yükseltilerek asfaltlanmasını kapsayacak.

Erçene-Ekinözü kavşağı arasındaki yeni güzergahın ulaşıma açılmasıyla ilgili değerlendirme yapan AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu güzergahın ulaşıma açılmasıyla birlikte hem sürüş güvenliği hem de konforu açısından büyük aşama kaydedilmiş oldu. Yeni Elbistan için tevazu, samimiyet ve gayretle durmadan ve yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz İnşallah en kısa sürede kalan 2,5 kilometrelik bölüm de tamamlanacak.

Yolun Göksun tarafında da çalışmalar sürüyor. Kanlıkavak Mahallesi kesiminde de bir bölüm duble yol olarak ulaşıma açılacak. Elbistan’ımıza, bölgemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Yeni güzergahı ilk kez kullanan sürücüler de, “Otoban gibi olmuş. Daha önceden mahalle içinden geçtiği için kaza riski fazlaydı. Şimdi bu sorun da ortadan kalkmış oldu. Çok güzel bir yol yapılmış. Emek veren herkese teşekkür ederiz” dediler.

 

16 Eyl 2023 - 16:08 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel