Polisten araç alım satımında ‘sazan sarmalı’ dolandırıcılığı uyarsı

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, son günlerde artış gösteren ve araç alım satımında ‘sazan sarmalı’ olarak adlandırılan dolandırıcılık olayına karşı vatandaşları uyardı.

Araç almak ya da satmak isteyen vatandaşlar, son dönemde artış gösteren ‘sazan sarmalı’ dolandırıcılığının mağduru oluyor. Sarmal dolandırıcılığı, hem alıcı hem de satıcı rolü yapan dolandırıcın, birden fazla kişiyi dolandırdığı yöntem olarak biliniyor. Özellikle internet üzerinden yapılan bu yöntemde; dolandırıcı birbirinden habersiz iki kişiyi aynı anda dolandırıyor. Bir yandan satıcı gibi davranan diğer yandan da alıcı kılığına giren dolandırıcı, ağına düşürdüğü kişilerin birikimlerine göz dikiyor.

Elbistan’da da vatandaşların bu yöntemle mağdur olmasının önüne geçmek isteyen Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları araç alım satımı başta olmak üzere internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde daha dikkatli olmaya çağırdı.

Araç alım satımında; banka havalesi yapılacaksa ruhsat sahibi dışında herhangi bir hesaba ödeme yapılmamasını isteyen polis, devir işlemleri esnasında da alıcının ya da satıcının kimlik bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesinin altını çizdi.

Emniyet yetkilileri, internet sitesi üzerinden ilana koyulan aracın değerinin, piyasa değerinin çok altında olması, araç hakkında pazarlık yapılan kişinin notere gelemeyeceğini ve bir yakınını göndereceğini belirtmesi, araç bedelinin tescil sahibinden başka bir kişinin hesabına gönderilmesinin istenmesi durumunda daha dikkatli olmalarının önemine vurgu yaptı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, bu ve benzeri dolandırıcılık olayları ile karşılaşılması halinde 112 Acil İmdat Hattı’na bilgi verilmesinin de altını çizdi.

16 Eyl 2023 - 15:55 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel