Bulut: “Litresi 40 liraya dayanan mazotla çiftçi hiçbir iş yapamaz”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, kışlık ürün ekimi ve şeker pancarı hasadına başlanacağını belirterek, “Litresi 40 liraya dayanan mazotla çiftçi hiçbir iş yapamaz” dedi.

Başkan Bulut, mazot başta olmak üzere gübre ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarının üreticileri kara kara düşündürdüğünü söyledi.

2024 yılı için arpa ve buğday gibi ürünlerin ekimine kısa süre içinde başlanacağını hatırlatan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, bölgede geniş bir alanda üretilen şeker pancarının da en fazla mazot sarfiyatı olan ürün olduğunu dile getirdi.

‘Üreticinin mağduriyetinin üzerine yeni mağduriyet eklendi’ diyen Başkan Bulut, “Çiftçilerimiz yeni sezon için hazırlık yaparken mazot başta olmak üzere gelen zamların etkisi hafifletilmedir. Çiftçilerimiz; emeğinin ve alın terinin karşılığını alabilmeli. Ama geldiğimiz noktada 40 liraya mazot alıp, fahiş oranda artan gübreyle birlikte üretim yapmak zorunda kaldı. Yıllardır çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV ve KDV alınmamasını istiyoruz. Devlet, mazotta destek ödemesinin oranı mutlaka arttırılmalıdır. Üreticinin makul fiyatlardan mazot ve gübre alması sağlanırsa; çiftçi de önünü daha rahat görür. Tarımsal üretimin önemi her geçen gün artarken çiftçimizi tarlasında tutacak önlem ve tedbirler, zaman geçirmeden alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

15 Eyl 2023 - 17:18 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel