Elbistanlı akademisyen profesörlük ünvanını aldı

Elbistanlı hemşerimiz İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgün Erler Bayır, profesörlük ünvanını aldı.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul Üniversitesi’nin, uluslararası çalışmalarında ön planda olan ve projeleri başta NATO ve Avrupa Birliği olmak üzere birçok kurum tarafından desteklenen Elbistanlı hemşerimiz Doç. Dr. Özgün Erler Bayır, profesörlük kariyerine adım attı. Bayır’a, profesörlük belgesi İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Komşuoğlu Çıtıpıtıoğlu tarafından takdim edildi. 

Özgün Erler Bayır 

Elbistan-Kızılcaoba eşrafı Müezzinler kabilesinden Müezzinoğlu Hüseyin Erler ve Mehmet Erler’in torunu, Tahsin Erler’in kızı olan Özgün Erler Bayır 1980 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında 2002 yılında lisans, 2004 yılında yüksek lisans ve 2011 yılında doktora derecelerini alarak mezun oldu. Doktora tezi “Soğuk Savaş Sonrası Polonya Dış Politikasında Atlantikçilik-Avrupacılık İkilemi” üzerinedir. 2018 yılında Uluslararası İlişkiler alanında doçent olan Özgün Erler Bayır, 2023 yılında İstanbul Üniversite’sinde profesör unvanını aldı. Halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasal Bilgiler ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık ve alanları, diplomasi, Avrupa Birliği, Doğu Avrupa, dış politika ve güvenlik çalışmaları üzerinedir. “Yeni-Yeni Diplomasi” ve  “Polonya Dış Politikasında Atlantikçilik ve Avrupalılaşma İkilemi” başlıklı iki kitabı başta olmak üzere geniş perspektifte birçok konuda yayınları bulunmaktadır. Ayrıca dijital diplomasi, uzay ve sosyal bilimler, AB’nin geleceği konularında, Avrupa Birliği ve TÜBİTAK gibi kurumlar tarafından desteklenen birçok uluslararası projenin de yürütücülüğünü yapmaktadır.

14 Eyl 2023 - 17:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel