İçme suyunun metreküpü 8 liraya dayandı

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (KASKİ), eylül ayında yaptığı zamla birlikte içme suyunun metreküpü 8 liraya yaklaştı.

Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ), ağustos ayı itibariyle tarife gruplarına 30 kuruş civarında zam yapıldığını açıklamıştı. Eylül ayında da zam furyası sürdü. KASKİ’nin internet sitesinden yayınlanan tarife değişikliğine göre, Elbistan ilçe merkezinde 7 lira 20 kuruş olan içme suyunun m³’ü, 68 kuruşluk artışla 7 lira 88 kuruşa yükseldi. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki abonelerin kullandıkları su ise, 50 kuruş zamlanarak 5 lira 73 kuruş oldu. Köyken mahalle statüsüne kavuşan yerleşim alanlarının içme suyu bedeli ise m³ başına 3 lira 4 kuruş oldu.  

KASKİ, 3 kademeli faturalandırma uygulamasına devam edecek. Elbistan’da, 7 lira 88 kuruş olarak hesaplanan içme suyu bedeli, 0-15 metreküp arası tüketim için geçerli. 2.kademede ise 16-30 metreküp arası tüketimi kapsıyor. Bu kademedeki su tüketimi ise 1.kademenin yüzde 50 fazlası üzerinden hesaplanıyor. Böylece suyun metreküp fiyatı 12 liranın üzerine çıkıyor. Beldeden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde ilk kademe 20 m³’e kadar, 2.kademe 21-40 m³ arası olarak belirleniyor. 40 metreküpün üstü ise 3.kademeden fiyatlandırılıyor. Köyken mahalle statüsü kazanan yerlerde ise ilk kademe 25 metreküpe kadar, 2.kademe ise 26-40 m³ arasında baz alınıyor. Bu rakamın üstü de 3.kademeye giriyor.

İçme suyunun fiyatı, kullanılmış su uzaklaştırma bedeli (KSUB) ve yüzde 1 KDV başta olmak üzere diğer gibi kalemlerin eklenmesi ile ciddi şekilde artış gösteriyor.