Bingöl: "Yerkabuğunda denge sağlanana kadar artçılar olacak"

Yer bilimci Prof. Dr. Feyzi Bingöl, 6 Şubat depremlerinin yerkabuğunda büyük bir dengesizliğe yol açtığını belirterek, “Denge yeniden sağlanana kadar artçılar olacak” diye konuştu.

Bingöl, 6 Şubat depremleri sonrasında birden fazla parçanın kırıldığını hatırlatarak, “Kahramanmaraş’ta iki tane deprem oldu. Birisi Kahramanmaraş’ın Doğu Anadolu fayı üzerinde yani ölüdeniz ile Doğu Anadolu fayının birleştiği yer 7,7. veya 7,8. büyüklüğünde bir deprem bundan tam 9 saat sonra Elbistan civarında Çardak Sürgü fayı üzerinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki bir deprem. Bu depremin sonucunda da 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. 6 Şubat 2023 depreminde ise çok büyük bir kısım kırıldı. Bir tek parça değil birden fazla parça kırıldı. Hatay’ın en güneyi Antakya’dan 2020 Elazığ depreminin kırmış olduğu kısma kadar tamamen kırıldı. Yaklaşık olarak bu kırılmanın uzunluğu 354 kilometre birinci depremde 160 kilometrede ikinci depremde kırıldı. Yani çok büyük bir alanda kırılma var. Bu fayın kırılmasından sonra enerjinin bir kısmı dalgalanmalarla yüzeye çıktı ve depremi meydana getirdi” ifadelerini kulandı.

6 Şubat’tan 28 Ağustos’a kadar 37 bin 634 artçı deprem olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Bingöl, "Ancak bunun 4’ten büyük olanları 636, dikkat ederseniz çoğu, yani 37 bini 4’ten küçük depremler. Dolayısıyla insanların hissetmediği depremlerdir. Depremin oluş gününe baktığımız da ise ilk gün 4 bin civarında deprem oldu. Daha sonradan bu sayı giderek azalıyor ve artık günde 4’ten küçük depremleri saymazsak bazen bir bazen iki bazen de olmadığı günler oluyor. 4’ten küçükleri kaale alırsak günde ortalama 70 tane deprem meydana geliyor halen daha” dedi.

Bölgede 7’nin üzerinde depremlerin uzun bir süre yaşanmayacağı öngörüsünde bulunan Bingöl, “Bu bir müddet daha devam edecek çünkü 300 kilometrenin üzerinde bir alan kırıldı. Diğer tarafta 160 kilometre kırıldı. Bazı bölgelerde 3 metre bazı bölgelerde ise 9 metreye yakın kaymalar oldu. Bu bölgede büyük bir dengesizlik meydana getirdi. Bu denge sağlanıncaya kadar artçı depremleri yaşayacağız. Bu bölgede artık 7’nin üzerinde olan depremleri uzun bir süre yaşamayız” şeklinde konuştu.

12 Eyl 2023 - 18:12 Kahramanmaraş- Güncel