Dev kanala 143 milyon liralık bütçe

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından E Sektörünün susuzlulaştırılması amacıyla yapımına başlanan 11 kilometrelik kanala 143 milyon 892 bin lira bütçe ayrıldı.

Dev kanala 143 milyon liralık bütçe
Dev kanala 143 milyon liralık bütçe
Haber albümü için resme tıklayın

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), E Sektörü için çalışmalarını sürdürüyor. Afşin - Elbistan Kışlaköy E Sektörü Kömür Sahası’ndan susuzlaştırma kapsamında çekilen suların Hurman Çayı’na aktarılması için 10 bin 728 metre kanal, kanalın her iki yakasında da 3,5 metre genişliğinde yol yapılması ile diğer inşaat çalışmalarını içeren projenin yapımı 3 yıl önce başlamıştı. Bir kısmı yapılan kanal çalışması, ihalenin feshedilmesi sonucu durmuştu.

Kışla Mahallesi’nden başlayan çalışmalar kapsamında mevcut drenaj hattı deplase ederek E Sektörü kömür sahasının kamulaştırma sınırından Hurman Çayına bağlanacak olan kanalla ilgili tamamlama ihalesi gerçekleştirildi. Yeni ihalenin sonuçları da değerlendirme sürecinin ardından belli oldu. Buna göre yaklaşık maliyeti 180 milyon lira olarak hesaplanan çalışmada en düşük teklif 143 milyon 892 bin lira oldu.

İhalenin yüklenici firması, 450 gün içinde 10,3 km drenaj kanalı ve 21,5 km de stabilize servis yolu yapacak. Büyük bölümü 26 metre eninde inşa edilecek kanalın en geniş noktası ise 42 metre olacak. Kanal zemini, betonla kaplandıktan sonra tel çitle çevrilecek. Kanalın her iki yakasında da 3,5 metre genişliğinde yol bulunacak. 4 kırsal mahallenin arazilerini bölecek kanal, kömür havzasındaki kuyulardan çekilen suyu Hurman Çayı’na taşıyacak.

 

12 Eyl 2023 - 18:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel