Depremden sonra artan çileyi 59 doktorluk kadro çözecek

Sağlık Bakanlığı, asrın felaketinden sonra kadrolarında büyük azalma yaşanan Elbistan Devlet Hastanesi’ne 24’ü uzman hekim olmak üzere 59 doktor ataması yapacak.

Asrın felaketinin merkez üssü Elbistan’da, bölgenin en büyük sağlık kuruluşu olan Elbistan Devlet Hastanesi önemli bir görev üstlendi. Deprem izolatörleri sayesinde ayakta kalan ve kesintisiz olarak sağlık hizmeti sunan hastanede ilk şokun ardından yaprak dökümü yaşanmaya başladı. Deprem sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın tanıdığı tayin imkanından yararlanan çoğu uzman doktor ve personel, başka illere atandı. Bu süreç zarfında bakanlığın gerçekleştirdiği devlet yükümlülüğü kuraları ile doktor atamaları yapılsa da hastanedeki açığın kapatılması için yeterli olmadı. Gelinen noktada, Elbistan Devlet Hastanesi bünyesinde birçok branşta sadece 1’er doktor kaldı.

Gelinen noktada ise, sadece Elbistanlıların değil çevre ilçelerdeki vatandaşların da sağlık hizmeti almak için başvurduğu Elbistan Devlet Hastanesi’ndeki doktor açığını kapatmak için Sağlık Bakanlığı, son dönemin en kapsamlı kadrosunu açtı.

Bakanlığın 112.dönem devlet hizmeti yükümlülüğü kurasında Elbistan Devlet Hastanesi’ne 24’ü uzman ve 35’i de tabip olmak üzere toplam 59 doktor ataması yapılacak. Kuraya göre; 2 acil tıp, 1 aile hekimliği, 1 anestezi ve reaminasyon, 2 çocuk sağlığı ve hastalıkları, 1 deri ve zührevi hastalıklar, 1, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, 1 genel cerrahi, 1 göz hastalıkları uzmanı, 1 iç hastalıkları, 1 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, 1 kardiyoloji, 1 kulak burun ve boğaz hastalıkları, 1 nöroloji, 1 ortopedi ve travmatoloji, 1 ruh sağlığı ve hastalıkları, 1 tıbbi mikrobiyoloji, 1 kalp ve damar cerrahisi, 1 beyin ve sinir cerrahı, 1 radyoloji uzmanı, 1 yoğun bakım uzmanı atanacak.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Av. Mevlüt Kurt, depremin de etkisiyle sağlık alanında oluşan sorunların çözümü üzerinde Sağlık Bakanlığı ile yakın temas içerisinde olduklarını söyledi.

Göreve geldikten sonra bakanlık yetkilileri ile istişareler yaptıklarını belirten Kurt, “Sağlık, üzerinde durduğumuz en önemli konudur. Depremle birlikte doktor kadromuzda bir takım azalmalar meydana geldi. Tayin olan doktorlarımız nedeniyle sağlık hizmetlerinin aksamaması için görevlendirme yoluna gidildi. Depremi yaşamış bir şehrin evladı olarak sadece hemşerilerimizin değil tüm bölge halkının derdine derman aradığı hastanemizin doktor açığını hızlı bir şekilde çözmek için Sağlık Bakanlığımız nezdinde girişimlerde bulunduk. Daha önceki dönemlerde kısmi atamalar yapılmıştı zaten.

Şimdi de bakanlığımızın kararı ile önemli sayıda bir doktor kadrosunu Elbistan’ımıza kazandırmış olacağız. Toplamda 59 atamasıyla ilgili bakanlığımız kura takvimini açıkladı. İnşallah 13 Eylül’de de bu kura çekilecek. Ardından da doktorlarımız görevlerine başlayacak. Şehrimizin her sorununun çözümünde kararlı adımlar atmaya devam edeceğiz. Elbistan’ımıza ve bölgemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

09 Eyl 2023 - 16:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel