Elbistan merkezde 56 hektarlık alan ‘Rezerv Yapı Alanı’ ilan edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremin yerle bir ettiği Elbistan’da ticaretin kalbi olarak nitelendirilen 1340 parselin yer aldığı 56 hektar alanı ‘Rezerv Yapı Alanı’ ilan etti.

Elbistan merkezde 56 hektarlık alan ‘Rezerv Yapı Alanı’ ilan edildi
Elbistan merkezde 56 hektarlık alan ‘Rezerv Yapı Alanı’ ilan edildi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Söz konusu rezerv yapı alanı; Cumhuriyet Meydanı ve İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı ile Ahmet Karacabey, Gariplik, Pınarbaşı, Azerbaycan, Hamza Akbaş, Malatya, Gazi Mustafa Kemal, Dulkadiroğlu ve Doktor Hasanbey Caddelerini kapsıyor.

Elbistan’daki imar planı, yapılaşma ve konut-inşaat sektörünün beklentilerinin görüşüldüğü toplantı; Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ETSO Başkanı Mustafa Paksoy, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur, MHP Elbistan İlçe Başkanı Üzeyir Bostan, inşaat sektörünün temsilcileri, müteahhitler ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, “ETSO olarak Elbistan’ı ayağa kaldırma noktasında inisiyatif almayı önemsiyoruz. Elbistan Belediyesi ve tüm paydaşlarla birlikte istişare halinde olarak şehrimizin imarı, dönüşümü için çalışıyoruz. Elbistan’da ticaret merkezinin yüzde 80’i yıkıldı. Esnaflarımızın ve inşaat sektörünün bizlerden beklentileri var. İnşallah bu toplantı sonrasında bir yol haritası belirlemeyi arzu ediyoruz. Şehrimizi, ticaretimizi yeniden canlandırmak için elimizden gelen katkıyı sunmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Daha sonra değerlendirme yapan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ise, imar planı ve yapılaşma çalışmaları ile Çevre Şehircililik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı kentsel dönüşüm projelerine ilişkin bilgiler aktardı.

Ticaret olmadan Elbistan’ın iyileşmesini ve ayağa kalkmasının mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Gürbüz, “Karada bugüne kadar meydana gelen en büyük depremi yaşadık. 7,6 büyüklüğündeki depremin izlerini silmek için tüm kurumlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Elbistan merkezde 53 bin bağımsız bölümün yaklaşık 20 bine yakınının yenilenmesi gerekiyor. Bundan sonra depreme duyarlı ve dayanıklı yapılar inşa etmemiz gerekiyor. Önümüzde bir imar planlama süreci var. Bu plan notlarımızda ticaretle uğraşan esnafımızın ve kent merkezimizin yeniden yapılanmasında herkesin söz sahibi olması gerekiyor. Sizleri de bu sürece dahil ederek görüşlerinizi ve önerilerinizi almak istiyoruz. 1/5000’lik planımızı yapıp Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edeceğiz dedi.

Toplantının ana gündem maddesi ise; şehrin ekonomisinin can damarı olan ana caddeler başta olmak üzere yüzlerce binayı enkaza çeviren ve 3 bine yakınında da ağır hasara yol açan deprem sonrasında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Elbistan için belirlediği ‘Rezerv Yapı Alanı’ oldu. Cumhuriyet Meydanı ve İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı ile Ahmet Karacabey, Gariplik, Pınarbaşı, Azerbaycan, Malatya, Gazi Mustafa Kemal, Dulkadiroğlu ve Doktor Hasanbey Caddelerini kapsayan ‘Rezerv Yapı Alanı’, 1340 parseli ilgilendiriyor. 56 bin 600 m² büyüklüğündeki alanla ilgili imar ve kentsel dönüşüm süreci Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yürütülecek.

Rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma hizmetleri durdurulabiliyor, taşınmazların satışını, devrini ve kiralanması yasaklanabiliyor. Elbistan’daki Rezerv yapı alanında bulunan sağlam binaların yıkılmayacağı belirtiliyor.

08 Eyl 2023 - 18:11 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel