Öğüt: “Aynı depremlerin yaşanması için 1750 sene geçmesi lazım”

Yer Bilimci Baturhan Öğüt, Elbistan ve Kahramanmaraş’ın, 6 Şubat’ta ana depremi yaşadığını belirterek, “Tekrar aynı depremi yaşaması için 1750+300 sene geçmesi lazım” dedi.

Öğüt: “Aynı depremlerin yaşanması için 1750 sene geçmesi lazım”
Haber albümü için resme tıklayın

Jeoloji Mühendisleri Odası, yaptığı bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye'de 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığı olan yerleri açıklayan Jeoloji Mühendisleri Odası, 6 Şubat’taki asrın felaketinde yerle bir olan Kahramanmaraş’ı da listeye dahil etti. Bu açıklama; üzerinden tam 7 ay geçen felaketi yaşayan vatandaşları panikletti.

Deprem öncesinde ve sonrasındaki çalışmaları ile dikkatleri çeken Yer Bilimci Baturhan Öğüt, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın bu açıklamasını değerlendirdi.

Deprem bölgesindeki kırılmayan fayların ve şehirlerin genel deprem potansiyeliyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Öğüt, “Biliyoruz ki; Narlı-Pazarcık segmentinin kırılması sonucunda Doğu Anadolu Fay Zonu Çelikhan’dan Kırıkhan’a kadar kırılarak 7,8'lik bir depremi ortaya çıkardı. İlk depremde Adana-Osmaniye-Maraş bloğunun güneye doğru kayması sonucunda Çardak Fayına yük bindirmiş ardından 7,6'lık depremle Çardak-Çöşnük Fayı kırılmıştı” dedi.

Bu fayların doğrultu-atım transform özelliğinden kaynaklı olarak komşu ve belirli faylara ekstra kilogram cinsinde milyonlarca-trilyonlarca yük bindiğini ifade eden Öğüt, Savrun ve Sürgü Fayı’nın deprem riskine değinerek, Adana-Osmaniye-Maraş bloğunun güneye doğru kayıp Sürgü Fayını boşlukta bırakması sonucunda da bu fay risk altına girdi. Savrun Fay zonunun kuzey-orta-güney-orta segmentleri arasında 4,7 ilâ 5,1 arası deprem olasılığı mevcuttur. Ayrıca Saimbeyli-Pozantı-Göksun-Kozan arasında jeolojik formasyonları kesen kırıklar mevcut, bu kırıklarda üzerine binen yüke dayanamayarak 4,1 ilâ 4,8 arasında bir takım depremler üretebilir.

Deprem bölgesi 6 Şubatta ana depremlerini yaşamış olup tekraren aynı depremleri yaşaması için 1750+300 sene geçmesi lazım” ifadelerini kullandı.

06 Eyl 2023 - 16:38 Kahramanmaraş- Güncel