Karatutlu: “Elbistan’ın il olmak için son şansı”

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, Elbistan’ın il yapılması için topyekun bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek, “Elbistan’ın son şansı bu” diye konuştu.

Karatutlu: “Elbistan’ın il olmak için son şansı”
Karatutlu: “Elbistan’ın il olmak için son şansı”
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Karatutlu, partisinin Elbistan İlçe Başkanı Muhammed Şahin ve yönetimi ile birlikte Elbistan Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Karatutlu, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut’tan çiftçinin sorunlarına ilişkin bilgiler aldı.

Başkan Bulut, çiftçinin ve tarım sektörünün yüksek girdi maliyetleri altında ezildiğini söyledi.

Elbistan Ovası’nın sulama sorununa çözüm üretilemediğinin de altını çizen Başkan Bulut, bu konunun çiftçiyi mağdur ettiğine dikkat çekti.

DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu ise, 6 Şubat’taki Elbistan ve Pazarcık merkezli depremlerin sonrasında Kahramanmaraş’ın durumunu entübe edilmiş hastaya benzetti.

Devletin, tüm imkanlarını bölgeye seferber etmesi gerektiğinin altını çizen Karatutlu, “Biz, solunum cihazına bağlı yatan bir hasta gibiyiz şuanda. Entübe edilmiş hasta gibiyiz. Devlet, bize verebileceği bütün ilaçları vermek zorunda. Kahramanmaraş’ın ana ilçelerinin tamamına yakını depremden etkilendi. Yerle bir oldu” dedi.

Elbistan’ın il olmasıyla ilgili de ‘son şans’ değerlendirmesinde bulunan Karatutlu, şöyle devam etti:

“Elbistan’ın il olmasının gündeme gelmesi gerekir. Bu, Elbistan’ın il olması için son fırsat. Depremin merkezi. 2 kere çarpılmış ve yerle bir olmuş. Bölge göç veriyor. Bu göçü durdurmanın ana yolu da Elbistan’ın il olmasından geçiyor. Buna çalışılması lazım. İktidar milletvekillerinin de bu konuda önderlik etmesi lazım. Elbistan’a daha çok teşvik verilmesi lazım. Memur gelmiş yatacak, kalacak yer yok. Mecburi hizmetini tamamlayıp gitmenin çaresini arıyor. Burayı geçici olarak görüyor. Elbistan’ı, Kahramanmaraş’ı terk ediyor.

Elbistan’ın sağlıkta da üs olması lazım. Buraya bir bölge hastanesi yapılması gerekiyor. Ana merkez üssü Elbistan olursa çevre ilçeler de bundan istifade eder. Bu bölgenin cazibe merkezi Çukurova’dır. Elbistan’ın da Kahramanmaraş’a ve oradan da Çukurova’ya ulaşması için Ekinözü ilçesinden Bertiz’e tünellerle ulaşması lazım. Oraya çabuk ulaşan kazanır.”

Karatutlu, daha sonra ilçedeki programlarını sürdürdü.

 

05 Eyl 2023 - 16:33 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel