600 derecelik ateşte 20 yıldır demiri şekillendiriyor

Nurhak’ta, 58 yaşındaki demir ustası Doğan Demir, 600 derece sıcaklığa ulaşan ocağın başında 20 yıldır demiri şekillendiriyor.

600 derecelik ateşte 20 yıldır demiri şekillendiriyor
600 derecelik ateşte 20 yıldır demiri şekillendiriyor
Video için play'e tıklayın

Çekiç darbeleri ile vatandaşların günlük işleri için kullanacağı metal eşyaları yapan Demir, çırak bulamadığı için bu zanaatın unutulmasından endişe ediyor.

Nurhak’ın ana caddesindeki dükkanında çekiçle demire şekil veren Doğan Demir, fabrikasyon ürünlere rağbet artsa da demircilik mesleğini 20 yıldır aşkla sürdürüyor.

600 derecelik ocak ateşinin karşısında demiri kor haline getiren Demir, saatlerce uğraşarak hemşerilerinin ev ve bahçe işlerinde kullanacakları orak, keser, balta, bıçak gibi kesici aletler yapıyor.

Doğan usta, bir demir parçasına şekil verip onu bir alet haline dönüştürmenin bazen saatler sürdüğünü belirtiyor.

El emeği ile yapılan aletlerin, dayanıklılık ve kullanım yönünden fabrikasyon ürünlerle karşılaştırılamayacağını söyleyen Demir, “Teknolojiye direniyoruz. Nurhak halkının büyük çoğunluğu, bundan dolayı benim dükkanımdan ihtiyacını karşılar” dedi.

Gelecek nesillere bu zanaatı öğretmek istediğini vurgulayan Demir, “Sabahtan akşama kadar ateşin başındayız. Ocaktaki ateşin sıcaklığı 600 dereceyi buluyor. Demiri dövmek zor. Ona şekil vermek de ustalık isteyen bir şey. Tüm bu zorluklarına rağmen büyük bir aşkla ve şevkle işimi yapıyorum. Her mesleğin zorluğu vardır. Demircilik de sabır ve özveri gerektiriyor.  Ateş başında el aletleri yapıyorum. Demire ateş ile şekil vermek beni mutlu ediyor. 20 yıldan fazla oldu bu mesleği yapıyorum. Tek korkum bizlerden sonra demircilik mesleğinin unutulması” diye konuştu.

 

05 Eyl 2023 - 16:21 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel