Tek ısırığı insanı öldürmeye yeten koca engerek görüntülendi

Ekinözü’nde, Türkiye'nin en ölümcül yılanı olarak bilinen yaklaşık 2 metre uzunluğundaki koca engerek yılanı görüntülendi.

Video için play'e tıklayın

Tek ısırığıyla insanı öldürebilen bilinen koca engerek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Akdeniz bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda yaşıyor. Nesli tükenmekte olan bu sürüngenler, yüksekliği 1500 metreye kadar alanlarda barınabiliyor. Ekinözü’nde yaşadıkları bilinen ancak şimdiye kadar çok nadir görülen koca engerek, Türkmenler Mahallesi’nde dağ gezisine çıkan bir vatandaş tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı.

Ali Uykun, mahallesini çevreleyen ve Torosların uç noktasındaki dağda çevreyi görüntülediği esnada bir kaya oyuğundaki yaklaşık 2 metre uzunluğundaki koca engerek yılanını fark etti. Cep telefonunun kamerasını açan Uykun, “Çok güzel bir engerek. Şuan Torosların zirvesindeyiz. Mükemmel bir güzellik var” sözleri yılanı tarif etti.

Türkiye'nin en ölümcül zehre sahip yılanı olarak bilinen ve soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan koca engereklerin yaşam alanları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Elbistan Şefliği ekiplerince inceleneceği bildirildi.

04 Eyl 2023 - 14:27 Kahramanmaraş/ Ekinözü- Güncel