Adatepe Barajı, balıkçılık ve doğal güzelliği ile dikkat çekiyor

Göksun ilçesindeki Adapete Barajı, balıkçılık sektörüne katkı sunarken piknikçilerin ve doğayla baş başa zaman geçirmek isteyenlerin adresi oluyor.

Adatepe Barajı, balıkçılık ve doğal güzelliği ile dikkat çekiyor
Adatepe Barajı, balıkçılık ve doğal güzelliği ile dikkat çekiyor
+2
Video için play'e tıklayın

Elbistan’a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Adatepe Barajı, tarımsal sulama amaçlı olarak inşa edildi. Bölgenin en büyük barajlarından biri olan Adatepe, henüz asıl amacına hizmet etmese de özellikle ağ kafeste balık yetiştiriciliği ve geleneksel yöntemlerle yapılan balıkçılık anlamında ekonomiye katkı sunuyor. Baraj gölünde balıkçılık yapan vatandaşlar, teknelerle açıldıkları suya ‘Ya nasip’ diyerek ağlarını sabahın ilk ışıkları ile atıyorlar. Günbatımına yakın saatlerde tekrar toplanan ağlardaki balıklar, Göksun başta olmak üzere çevre ilçelerde sofralara ulaştırılıyor. Ağ kafeslerde de alabalık üretimi yapılıyor. Burada yetiştirilen alabalıklar, birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Adatepe Barajı’nın doğal çevresi ve masmavi suları, piknikçilerle doğaseverleri de kendisine çekiyor. Özellikle günbatımında kartpostallık görüntülerin oluştuğu Adatepe Barajı, doğaseverlerin uğrak mekanı haline geldi.

Baraj gölünün farklı saatlerdeki görüntüleri ve balıkçıların mücadelesi, Bilal Işık’ın dron kamerasına yansıyor.

03 Eyl 2023 - 13:41 Kahramanmaraş/ Göksun- Güncel