Yeni imarda en fazla kaç kata kadar izin verilecek?

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yeni imar planı çerçevesinde birçok ilçedeki kat sayısını 4 ya da 5’le sınırlandırarak ruhsat verileceğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Güngör, natamam durumdaki orta hasarlı binalar için de güçlendirmenin yolunu açtıklarını belirtti. Bu konuda da maliklerin 5/4 oranında çoğunluğu sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör,  ilçe belediye başkanları ile gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Başkan Güngör, “Hep birlikte yeni Kahramanmaraş’ı inşa ediyoruz. Gelecek nesillerimize daha dirençli bir Kahramanmaraş bırakmak için gayret ediyoruz” dedi.

Şehrin imarı ve inşası noktasında gerçekleştirilen ve planlanan yatırımlar, zemin etüt çalışmaları, kalıcı konut ve iş yerleri, orta hasarlı binaların durumu gibi pek çok konuya ilişkin bilgiler aktaran Güngör, şöyle devam etti:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle şehrimizin imar ve inşası için üst düzeyde bir koordinasyon içerisinde çalışıyoruz. 6 Şubat depremlerinden kaynaklı risklerin azaltılması ve daha dirençli şehirler oluşturulması amacıyla bölgelerin hasar durumları, deprem sonrası toplum psikolojisi ve toplumun beklentileri, şehircilik ilkeleri ve estetik kaygılarımız, bakanlığımızın yerinde dönüşüm kararının uygulanabilirliği perspektifinden değerlendirilerek birtakım kararlar almış bulunmaktayız. Bugün aldığımız kararla Onikişubat bölgemizde sağlam zeminli yerine göre 10 kata varan kat azaltması yapılarak plandaki durumuna uygun yapı yapılacaktır.

Afşin ve Pazarcık ilçemizde Mikrobölgeleme Jeolojik Etüd Raporu’nda uygun olmayan alanlar dışında kalan meri imar planındaki yapılaşma koşulları 5 kattan az ise mevcut yapılaşma hakkının korunmasına, diğer alanlarda ise en çok 5 kat olarak ruhsatlandırılmasına karar verdik. Yine bugün aldığımız kararla, uygun olmayan alanlar dışında kalan natamam orta hasarlı binaların maliklerinin isteği doğrultusunda güçlendirilebilmesinin yolu açılmıştır.”

Elbistan’da, yeni yapılacak binalarla ilgili durum ise, 1/5000’lik imar planının tamamlanmasının ardından netlik kazanacak.