Ceyhan Nehri, ‘Doğal Sit-Nitelikli Koruma Alanı’ oldu

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ceyhan Nehri’nin kaynak noktasından Söğütlü Çayı ile birleştiği yere kadar olan kısmını ‘Doğal Sit-Nitelikli Koruma Alanı’ olarak ilan etti.

Ceyhan Nehri, ‘Doğal Sit-Nitelikli Koruma Alanı’ oldu
Haber albümü için resme tıklayın

Bu kararla birlikte yapı yasağı konularak koruma altına alınan bölgede, bitki örtüsü, topografya, siluet etkisini bozabilecek, tahribata yönelik hiçbir eylem ya da çalışmada bulunamayacak.

Elbistan’dan doğan ve döküldüğü Akdeniz’e kadar milyonlarca insanla doğanın can damarı olan Ceyhan Nehri’nin korunması amacıyla 2018 yılında başlatılan çalışmalar tamamlandı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce 5 yıldır süren teknik altyapı ile yüzey çalışmalarında çok sayıda parametre incelendi. Çalışma, Ceyhan Nehri’nin yeryüzü ile buluştuğu Pınarbaşı’ndan Söğütlü Çayı ile birleştiği noktayı kapsam altına aldı.

Ceyhan Nehri’nin tabiat varlığı olarak tescil edilerek koruma altına alınmasını öngören karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ceyhan Nehri, bakanlığın belirlediği ‘Kesin Korunacak Hassas Alanlar’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ ile ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ kategorilerinden ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ilan edildi.

Kararda; Ceyhan Nehri Çıkış Noktası ve Akış Güzergahı Potansiyel Doğal Sit Alanı haritası belirlendi. Bunda göre de Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce ‘Doğal Sit-Nitelikli Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir” denildi.

Karara göre,  bölgede yapılaşmaya izin verilmeyecek. Bitki örtüsü, topografya, sliuet etkisini bozabilecek tüm eylem ve çalışmalar da yasaklandı.

Doğal Sit ne demektir?

Doğal sit, 2863 sayılı Kanunun 3.Maddesinin a bendinde yer alan tanımlara göre; jeolojik devirlere ait olup, ender bulunmaları nedeniyle olağanüstü özelliklere sahip yer üstünde, yeraltında veya su altında bulunan korunması gerekli alanlardır. Mevcut durumda doğal sit olarak ilan edilmiş olan alanlar için, koruma ve kullanma koşullarına ilişkin olarak 728 sayılı ilke kararları çerçevesinde faaliyette bulunulabilir.

‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’; koruma amaçlarına uygun olarak yörede yaşayanların alanın mevcut kaynaklarını kullanmasını sağlayarak doğal hayata dayalı geleneksel yaşam şekillerinin korunacağı alanlar olacak.

01 Eyl 2023 - 17:45 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel