Doktor açığına geçici görevlendirme ile çözüm aranıyor

Elbistan Devlet Hastanesi’nde depremden sonraki süreçte tayinler nedeniyle oluşan doktor açığı, geçici görevlendirme ile kapatılmaya çalışılıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Asrın felaketinin merkez üssü Elbistan’da, bölgenin en büyük sağlık kuruluşu olan Elbistan Devlet Hastanesi önemli bir görev üstlendi. Deprem izolatörleri sayesinde ayakta kalan ve kesintisiz olarak sağlık hizmeti sunan hastanede ilk şokun ardından yaprak dökümü yaşanmaya başladı. Deprem sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın tanıdığı tayin imkanından yararlanan çoğu uzman doktor ve personel, başka illere atandı. Bu süreç zarfında bakanlığın gerçekleştirdiği devlet yükümlülüğü kuraları ile doktor atamaları yapılsa da hastanedeki açığın kapatılması için yeterli olmadı. Gelinen noktada, Elbistan Devlet Hastanesi bünyesinde birçok branşta sadece 1’er doktor kaldı. Bazı branşlarda 2 doktor bulunsa da hastanede kuyruklar eksilmedi.

Depremden sonra başka illere giden vatandaşların büyük çoğunluğunun tekrar ilçeye dönmesiyle birlikte özellikle uzman hekimlik branşlarında randevu bulamama sorununu doğurdu. Gelinen noktada ise, sadece Elbistanlıların değil çevre ilçelerdeki vatandaşların da sağlık hizmeti almak için başvurduğu Elbistan Devlet Hastanesi’ndeki doktor açığını kapatmak için geçici görevlendirme yoluna gidildi. Nöroloji branşında hiç doktorun olmadığı Elbistan Devlet Hastanesi’ne, haftalık ya da aylık periyotlarda doktor görevlendirmesi yapılıyor.

Vatandaşlar ise, uzun süredir karşı karşıya kaldıkları bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını istiyorlar.

Uzmanlık dallarında sağlık hizmeti alabilmek için diğer illere gitmek zorunda kaldıklarını belirten vatandaşlar, “Hastanede doktor bulamıyoruz. Randevu alamıyoruz. Normal şekilde başvuru yapmamız da bazen imkansız hale geliyor. Sağlık Bakanlığı, geçici görevlendirme yapmış ama bu derdimize derman olmuyor. Birçok branşta tek doktor kalmış. Bu sorun daha da derinleşmeden doktor ataması yapılması gerekiyor. Bu hastaneye sadece Elbistan’dan değil çevre ilçelerden de hasta geliyor. Sağlığın her şeyin başı olduğunu unutmadan derdimize derman istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

29 Ağu 2023 - 16:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel