Arslan: “Artık deprem değil ‘fırsatçılık’ yaralıyor”

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Elbistan Temsilcisi Emrah Arslan, deprem sonrası fahiş şekilde artan ev kiralarının can yakıcı bir duruma ulaştığını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Deprem sonrasında, kiralarda iyileşme beklenirken 5 katın da üzerinde zamlanmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Arslan, “Maalesef deprem değil de kendi hemşerisinin fırsatçılığı yaralıyor artık” dedi.

Asrın felaketinin merkez üssü Elbistan’da ev kiraları astronomik rakamlara ulaştı. Başlarını sokacak bir ev bulmanın derdine düşen afetzedeler, duydukları rakamlara inanamaz hale geldi. Elbistan’da az sayıdaki kiralık dairelerin fiyatları yüzde 500’e yakın şekilde artarken; bazı ev sahiplerinin kirayı yıllık olarak peşin istemesi ya da 2-3 kira bedeli kadar depozito talebi, kanayan yaraya tuz bastı.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Elbistan Temsilcisi Emrah Arslan, ev sahiplerine vicdan çağrısı yaptı.

Arslan, depremin geride unutulmaz acılar bıraktığını belirterek, “Ülkemiz yakın bir tarihte büyük bir felaket atlattı. On binlerce vatandaşımızı toprağa vermemizin acısını yaşarken deprem maalesef sadece artçı sarsıntılar olarak devam etmiyor. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremin belki de en yıkıcı ve etkili sonuçlarından birinin kiminin doğduğu, büyüdüğü babasıyla annesiyle dedesiyle nenesiyle eşiyle çocuğuyla en güzel anılarını paylaştığı, içinde yıllarını vererek evlatlarını yetiştirdiği, kimisinin ise daha bunları bile yaşamadan yemesinden içmesinden kısarak yıllarca üç beş kuruş kenara koyarak kendini sonuna kadar zorlayarak güç bela aldığı evi barkı yuvası sadece 105 saniye içerinde tuzla buz oldu. Kimisi yuvasına anasını babasını evlatlarını akrabalarını gömdü canını bile zor kurtaranlarsa binlerce anılarını… Çoğumuzun hayalleri, hedefleri, yapmak istedikleri, yarım bıraktıkları, yapamadıkları vardı. Bir gece uyuduk. Bazılarımız uyandı, bazılarımız uyanamadı. Bazılarımız ise ağır yükler altında günlerce uykusuz kaldı. Deprem hepimizi derinden yaraladı.

Depremin hemen akabinde başlayan temel yaşam olanaklarının oldukça kısıtlı olması az ve hasarsız bina sayısının azlığı maalesef ülkemizde ve özellikle şehrimizdeki fırsatçılara büyük imkanlar tanımış oldu. Depremden önceki piyasası 1.000-3.000 TL ortalamasında değişen Elbistan’daki kiralık evlerin maalesef depremden sonra 8.000-13.000 TL aylık ortalamaya çıktığına şahit olduk. Depremin hepimizi derinden yaralaması yetmiyormuş gibi normalde deprem bölgesinden bizler kiralar noktasında bir iyileşme bekler iken kendi öz hemşerilerimizden bazıları yaptıkları fiyat artışına şehrimizin deprem bölgesi olmasını bahane olarak kullanır oldular. Özellikle evini yurdunu yakınlarını kara toprağa vermiş aylardır konteynerlerde yaşam mücadelesi veren vatandaşlarımız ve ekmek tekneleri olan dükkanları depremde hasar görmüş malları enkaz altında kalmış esnaflarımızı maalesef deprem değil de kendi hemşerisinin fırsatçılığı yaralıyor artık” ifadelerini kullandı.

Ev sahiplerinden kendilerini kiracıların yerine koymalarını isteyen Arslan, “Rabbimizin bize verdiği can emanetini, nerede nasıl hangi saatte teslim edeceğimiz belli olmuyor. Depremde anasını babasını evlatlarını toprağa veren bizler olabilirdik. Başımızı sokacağımız, üzerinde uyuduğumuz yatağımız ve sıcak aşlarımızı saniyeler içerisinde kaybeden bizler olabilirdik. Ederinin çok üstüne kiraya vermeye çalıştığımız dairelerimizi bırakın kendi evlerimiz başımıza yıkılabilirlerdi.

Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız bizlere milletimizin bin yıldır iman ve inançla birbirleri sımsıkı bağlar ile bağlı olduğunu söylemişti hep… Biz elhamdülillah inanan insanlarız ve biz inanıyoruz ki; “Bir kimse kardeşine yardım ettiği müddetçe Allah da ona yardımını sürdürür” hadisi şerifini söyleyen alemlere rahmet Peygamber Efendimizdir rehber aldığımız. Şimdi Cansuyu Derneği Elbistan Temsilciliği olarak bizler ev sahibi kardeşlerimizden kendilerini evleri yıkılan ve üç kuruş maaş ile mevcut piyasada kiralık evler arayan kardeşlerimizin yerine koymaya ve kira fiyatlarını bu empatiyle gözden geçirmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

29 Ağu 2023 - 16:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel