Depremde öksüz kalan Batuhan’a Fethiyeli aile kucak açtı

Elbistan’da, asrın felaketinde annesini kaybeden çocuğa şefkatli kollarını açarak 6 ay boyunca koruyucu annelik yapan Ümmühan Hatice Öğmen, gönülleri fethetti.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Öğmen, kızının sınıf arkadaşı olan Batuhan Mert Bülbül’ü adeta kendi çocuğu gibi bağrına basarak şefkatli kollarını açtı.

Elbistan’da, 6 Şubat’ta yaşanan tarihin felaketi, şehri enkaza çevirirken 1024 kişiyi de sevdiklerinden ve ailelerinden kopardı. Şehrin her bir noktasında depremin acı izleri yerini korurken; yüreklerde de tarifi imkânsız yaralar açan felakette, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan vatandaşlar, özel bir dayanışma ve yardımlaşma örneği sergiledi.

 

  Elbistanlı çocuğu adeta bağrına bastı!

 

Depremin kırdığı gönülleri onarmak ve yaralarını sarmak isteyen vatandaşlar, yardımları ile çığ olup afet bölgelerine ulaşmaya çalıştı. Birçoğu da afetten sonra şehirlerine gelen ve hiç tanımadıkları ailelere kucak açtı. Evini, ayağındaki ayakkabısını, montunu ve lokmasını paylaştı.

Bu dayanışma ve fedakarlığın en özel örneklerinden birini sergileyenler ise Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan Öğmen ailesi oldu. Öğmen ailesi, 6 Şubat’ta saat 13.24’teki depremde annesini kaybeden Elbistanlı çocuğu adeta bağrına bastı.

Batuhan Mert Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, asrın felaketinde göçük altında kaldı. Bülbül ve Aslan ailesi, anneye ulaşmak için adeta tırnakları ile enkazı kazsa da başarılı olamadı. Gözünden sakındığı 3 çocuğuna bir daha sarılma imkanı bulamayan Bülbül’ün cansız bedenine depremden 1 hafta sonra ulaşılabildi.

İliklere işleyen soğuk, kar ve enkaza dönen şehri terk etmek zorunda kalan aile fertleri, devletin imkanları ile önce Ankara’ya götürüldü. Ardından da Muğla’nın Fethiye ilçesindeki KYK yurduna yerleşti. Annesini kaybetmenin acısıyla boğuşan küçük Batuhan Mert Bülbül de; Karaçulha Şehit Mustafa Gökdal İlkokuluna kayıt yapılarak eğitimine kaldığı yerden devam etmeye başladı. Okul müdürü İlknur Başaran, müdür yardımcısı Erdal Kaya ve sınıf öğretmeni Betül Deniz; Batuhan Mert ile gerek eğitmen olarak her türlü yardımlarını esirgemeden ilgi ve alaka olarak her konuda yanında olmaya çalıştı.

 

Öğmen ailesi, Batuhan’ı kendi çocukları gibi koruyup kolladı!

 

Okula başladıktan 1 hafta sonra; Batuhan Mert’in sınıf arkadaşı Berensu Öğmen’in annesi Ümmühan Hatice Öğmen, öğretmenler aracılığı ile Bülbül ailesine ulaştı. Batuhan Mert’e, Fethiye’de kaldığı sürece korucuyu aile olmak istediğini belirten duyarlı annenin teklifi karşısında gözyaşlarına boğulan aile, bu daveti kabul etti.

Batuhan Mert, yurttan ayrılarak yaşamını sürdürmesi için A’dan Z’ye her şeyin düşünüldüğü kendisini bağırlarına basan Öğmen ailesinin evine taşındı. Öğmen ailesi, Batuhan Mert’i kendi çocukları gibi kabul edip depremin izlerini silmek için adeta yarıştı. Yeri geldi Batuhan’la birlikte ağladı, yeri geldi birlikte güldüler.

 

“Fethiye’nin altın kalpli insanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır”

 

Öğmen ailesinin bu karşılıksız fedakarlığı karşısında boğazları düğümlenen Bülbül ve Aslan ailesi, Elbistan’dan Fethiye arasında kurulan gönül bağını asla unutmayacaklarının altını çizdi.

Her iki ailenin fertleri, “Bu duygu dolu sahiplenmeden dolayı bizlere insanlık dersi veren Öğmen ailesi bireyleri Ümmühan Hatice eşi Tunay Bey kızları Berensu’ya, Birgül ve eşi Metin Çırak’a, ailesinden Fatma ve eşi Okan Mündüz’e ne kadar teşekkür etsek azdır. O zor günlerde yanımızda olan dertlerimiz ile dertlenen bizle ağlayan bizlerin yaralarını saran Fethiye’nin altın kalpli insanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Bizler onlardan razıyız Rabbim de onlardan razı olsun” ifadelerini kullandı.

26 Ağu 2023 - 16:10 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel