HEM’de açılan ücretsiz destekleme kursu ile üniversiteli oldular

Elbistan’da 45 genç, Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) açılan ücretsiz Destekleme ve Yetiştirme (DYK) Kursu ile hazırlandıkları sınavda başarılı olarak hayallerindeki üniversitenin kapısını araladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi (HEM) asrın felaketinde kurum binası hasar görmesine rağmen faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürdü. Azim ve özveri ile kurum bünyesindeki meslek edindirme ve diğer kursları ilk önce çadırda daha sonra da konteynerde devam ettiren Elbistan Halk Eğitimi Merkezi (HEM), depremzede üniversite adayları için de özel bir çalışma yürüttü. Ücretsiz olarak açılan Destekleme ve Yetiştirme Kursu’nda öğretmenlerin çabası ve depremin zorlukları ile yüzleşseler de azimlerini kaybetmeyen öğrencilerin çabası, meyvesini verdi. Üniversiteye hazırlanan gençlerin sınavdaki başarılarını arttırmada büyük katkı sunan DYK ile ilçedeki 30 genç lisans, 15 genç de önlisans programına yerleşti.

Branş öğretmenlerinin görev aldığı kurslara katılan 2 öğrenci tıp fakültesi, 4 öğrenci diş hekimliği fakültesi, 1 öğrenci eczacılık fakültesi, 2 öğrenci bilgisayar mühendisliği fakültesi, 2 öğrenci yazılım mühendisliği fakültesi, 1 öğrenci elektrik-elektronik mühendisliği fakültesi, 6 öğrenci eğitim fakültesi, 2 öğrenci ebelik, 1 öğrenci hemşirelik, 1 öğrenci uluslararası finansman ve ticaret, 1 öğrenci askeri okul, 2 öğrenci dil ve konuşma terapisi, 2 öğrenci fizyoterapi ve rehabilitasyon ve 1 öğrenci de ilahiyat fakültesini kazandı. 15 öğrenci de çeşitli önlisans programlarına yerleşti.

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürü Bayram Alış; öğrencileri tebrik ederek, ücretsiz Destekleme ve Yetiştirme Kursları'nda depremin getirdiği zorluklara rağmen başarı oranlarında artış olduğunu söyledi.

Bu yıl kurslara katılan 45 öğrencinin hedeflerine ulaştığını belirten Alış, deprem sürecinde de eğitimlerin sürmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurguladı.

‘Gençlerimizin her zaman yanındayız’ diyen Alış, “Üniversiteye adım atan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Alış, 2023-2024 eğitim öğretim yılında destekleme yetiştirme kurslarının açılacağını ve öğrencilerin 28 Ağustos’a kadar başvurabileceklerini de sözlerine ekledi.

25 Ağu 2023 - 17:30 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel