Elbistan’da bal sağım sezonu sürüyor

Elbistan’da, arıcıların yaklaşık 2 bin metre rakıma ulaşan zorlu coğrafyalardaki bal sağım mesaisi sürüyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

“Arıcılık kent ekonomisinde önemli bir yer tutuyor”

6 Şubat’taki 7,6 büyüklüğündeki deprem, Elbistan’da arıcılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Çok sayıda kovanın zarar gördüğü depremde arılar da telef oldu. Geçimlerini bu zorlu ve meşakkatli işten sağlayan arıcılar, tüm olumsuzluklara rağmen ekmeklerinin peşinde 2 bin metrelik yaylaların yolunu tuttu. İlkbaharda yaylalara bırakılan kovanlardaki arılar, bu yıl yağışın da bol olması nedeniyle bölgenin zengin florasında yer alan kekik ve keven gibi bitkilerden çiçek balı üretmenin telaşına düştü. Yaklaşık 4 aydır katlandıkları zahmetin karşılığını almaya başlayan arıcıların sevincine ortak olan Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, arıcılığın kent ekonomisinde önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

 

“Bakanlığımız ve kurumumuz olarak arıcılarımıza elimizden gelen desteği verdik”

 

Horhor-Çevirme bölgesinin 1930 rakımdaki yaylada arıcılık yapan Hasan Yiğit ve İrfan Ergüç’ün bal sağım mesaisine eşlik eden Çitil, “Arıcılık, ilçemizde son yıllarda artan bir öneme sahip. Asrın felaketinde kayıplar yaşasalar da arıcılarımız bu zor günleri geride bırakıp en kaliteli balı elde etmek için soluğu yaylalarda aldılar. Afet sonrasında kayıp yaşayan arıcılarımıza destek olma adına bakanlığımız ve kurumumuz olarak elimizden gelen desteği verdik. Kovanlarını kaybeden üreticilerimize arılı kovan desteğinde bulunduk. Onlar da sağ olsunlar hem kendi geçimlerini sağlamak hem de ilçe ekonomisine katkı sunma adına birçok zorluğa göğüs gererek emeklerinin karşılığını almaya başladılar. Biz de teknik personellerimizle birlikte incelemelerde bulunduk. Üreticimize bol ve bereketli bir sezon diliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

 

“Arıcılarımıza bereketli sezonlar diliyorum”

 

Elbistan’ın balda marka olması için üretim aşamasının her anında arıcıların yanında olmaya gayret ettiklerini vurgulayan Çitil, “Tüm üreticilerimize bal verimi ve genel arıcılık konularında görüş ve önerilerde bulunuyoruz. Bal sağım sonrasında; kış sezonu için varroa zararlısına dikkat etmelerini ve gerekli önlemleri almalarını tavsiye ediyoruz. Tüm arıcılarımızın topyekûn bu mücadeleyi yapması çok önemlidir nitekim erkek arı marifeti ile kovandan kovana varroa taşınabilmektedir. Tüm arıcılık yapan üretime gönül vermiş arıcılarımıza bereketli sezonlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Arıcılar ise, özellikle bu yıl yağışın bol olmasının rekolteye olumlu yansımasını beklediklerini dile getirdiler.

 

25 Ağu 2023 - 17:19 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel