TKDK çağrı ilanına çıktı

Avrupa Birliği, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında, Kırsal Kalkınma alanında IPARD programını uygulayan TKDK tarafından 20 milyon Avro bütçeye sahip 13. Başvuru Çağrı İlanı ile proje çağrısına çıkıldı.

TKDK çağrı ilanına çıktı
TKDK çağrı ilanına çıktı
Haber albümü için resme tıklayın

2014 -  2020 bütçe dönemini kapsayan IPARD II programını kapatıp, IPARD III programını uygulamaya koymaya hazırlanan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından, IPARD II kapsamında 13. Başvuru Çağrı İlanı yayınlandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kahramanmaraş İl Koordinatörü Vekili Harun Reşit Genç, çağrı ilanı kapsamında sunulan desteklerden faydalanabilmeleri için ilgili sektörlerde faaliyet gösteren tüm yatırımcıları, başvuru sürelerini geçirmeksizin projelerini hazırlamaya davet etti.

Genç, çağrı ilanı çerçevesinde desteklenecek projelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Çağrı ilanı kapsamında, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ve Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar tedbirleri kapsamında iki ana sektördeki başvurular kabul edilecek, sadece makine-ekipman, hizmet alımları ve görünürlük alımları uygun harcamalar kapsamında desteklenecektir. Yapım işleri bu çağrı döneminde uygun olan harcamalar kapsamında yer almamaktadır.

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Kapsamında başvuru sahipleri, büyükbaş ve küçükbaş besi ile süt çiftlikleri, kanatlı eti (broiler) ve yumurta üretim tesislerinde ihtiyaç duydukları ve TKDK internet sitesinde uygun harcama listesinde belirtilen makine ekipmanlara IPARD hibelerinden faydalanarak sahip olabilecekler. Bu tedbir kapsamında başvuru sahiplerinin uygun harcama üst limiti 500 bin avroya kadar olan projelerine yüzde 60 - 80 oranlarında hibe desteği sağlanacaktır.

Balya, silaj, ot - çayır toplama ve biçme makineleri, römork, yem karma ve ezme makineleri, süt sağım sistemleri, hayvan sulukları, gübre yönetimine yönelik makine ekipmanlar, kanatlı sektörü için havalandırma sistemleri, otomatik yemleme ve sulama sistemleri, ısıtma sistemleri ve tüm sektörlerde tesisin elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik yenilenebilir enerji sistemleri bu tedbir kapsamında desteklenecek olup, uygun harcama listesinde öne çıkan makine ekipmanlardan bazılarıdır.

Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar tedbiri kapsamında da et (kırmızı ve beyaz et), süt, su ürünleri ile meyve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili alanlarda faaliyet gösteren yatırımcıların Treyler, soğutuculu araç, frigorifik kasa gibi soğuk zincir için gerek duyulan araçlar ve Soğuk hava deposu panelleri ile bu sektörlerde tesisin elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik yenilenebilir enerji sistemleri de olmak üzere tesislerin ihtiyaç duyduğu makine-ekipman, hizmet alımı ve görünürlük harcamaları desteklenecektir.

Bu desteklerle, İlimizde özellikle daha önceki çağrı dönemlerinde ciddi miktarda destek sağlanmış olan dondurma üretim tesisleri, et ve süt işleme tesisleri,  süt toplama merkezleri, kesimhaneler, mandıralar, soğuk hava depoları ve paketleme tesisleri başta olmak üzere sektörde faaliyet gösteren işletmelerin daha modern üretim imkânlarına kavuşmalarına katkı sağlanacaktır.”

23 Ağu 2023 - 16:27 Kahramanmaraş- Güncel