Kayabaşı: “TMO, çiftçiye ne zaman ödeme yapacak?”

Yeniden Refah Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sabahattin Kayabaşı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hububat ödemelerini yapmamasının çiftçileri mağdur ettiğini söyledi.

Çiftçinin bir yıllık emeğinin karşılığını ne zaman alacağını bilmediğini belirten Kayabaşı, “TMO’nun bir an önce ödemeleri başlatması gerekiyor” dedi.

Yeniden Refah Partisi Elbistan İlçe Başkanı Sabahattin Kayabaşı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), hem alım politikasında hem de ödemelerle ilgili çiftçiyi zor durumda bıraktığının altını çizdi.

Bölge çiftçisinin aynı zamanda depremzede olduğuna değinen Başkan Kayabaşı, “Önce çiftçinin buğdayını almadılar şimdi de parasını ödemiyorlar” ifadesini kullandı.

Elbistan’da hasat sezonunun bittiğini dile getiren Başkan Kayabaşı, “Toprak Mahsulleri Ofisi, hasatla birlikte depo sorununu çözemediği için çiftçiyi ortada bıraktı. Çiftçimiz randevu bulamayınca ürününü daha düşük fiyatlarla serbest piyasaya vermek zorunda kaldı. Bu da depremin zorlukları ile mücadele eden çiftçinin gelir kaybı yaşamasına neden oldu. Günler sonra alım ve randevu açıldı ama bu kez de çiftçilere ödeme yapılmıyor. Ödeme yapılmadığı gibi; bir takvim de açıklanmıyor. Çiftçi zaten borçlu. Ürününün parasını alamayınca borcunu ödemek için ya traktörünü satıyor ya da arabasını. Asrın felaketini yaşayan çiftçimiz bu durumu hak etmiyor. Ekonomik koşullar ortada. Hükümetin ve yetkililerin bu konuda çiftçinin feryadına kulak tıkamaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin sorunlarını dile getirmenin kendilerinin en önemli vazifelerinden biri olduğunun altını çizen Başkan Kayabaşı, “Tarımda yanlış politikalar devam ediyor. Türkiye’nin sigortası olan ve Elbistan’ımızda da binlerce insanın ekmek kapısı konumundaki tarım sektörüne destek yerine köstek olunuyor. İnsanlarımızı tarıma ve üretime teşvik etmek yerinde sorunlar katmerleştirilse ithalata bağımlı kalırız. Ukrayna’dan ya da başka ülkeden gelecek gemileri beklememek için, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek için hükümetin çiftçiye sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

23 Ağu 2023 - 14:00 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel